„Да САД нису саботирале борбу против тероризма, већ би била постигнута потпуна и коначна победа. САД опет критикују ’астански‘ формат јер нису њени учесници. И за размену ватре и за дешавања у Источној Гути су одговорни управо они“, рекао је сенатор.
Он је нагласио да ће одлука Русије да отвори хуманитарни коридор у Источној Гути ради евакуације цивила из нестабилних рејона омогућити да се спаси много живота.
„Иницијатива за увођење хуманитарне паузе у другим немирним регионима и за формирање под окриљем УН међународне хуманитарне комисије у Раки је рационална и дошла је у прави час“, изјавио је Бондарев.
Шеф комитета је изјавио да се споразум из Астане већ показао као ефикасан инструмент за мирно решавање кризе у Сирији. Сенатор је истакао „огроман рад“ председника Русије Владимира Путина у решавању кризе у Источној Гути.
„Русија је унела кључни допринос у доношењу резолуције СБ УН за осигурање режима прекида ватре на адекватним, праведним условима“, нагласио је Бондарев.
Раније је званична представница Стејт департмента Хедер Наверт саопштила да је због ситуације у Источној Гути „астански процес“ претрпео неуспех.
Савет безбедности УН је у суботу усвојио Резолуцију 2401, којом се од свих страна тражи да „одмах прекину сукобе“ и обавежу се да обезбеде дужу хуманитарну паузу од најмање тридесет дана на читавој територији Сирије, како би се омогућила безбедна и несметана испорука хуманитарне помоћи и медицинска евакуација тешких болесника и рањеника.