„Веома смо задовољни нашом сарадњом и, када је у питању набавка хеликоптера Х-145М, све иде по плану и до краја године очекујемо два хеликоптера — један за Министарство одбране, а други за Министарство унутрашњих послова“, рекао је Вулин.
Министар је додао да је посебно значајно што се сарадња с реномираном компанијом диже на виши ниво, саопштено је из Министарства одбране.
Према његовим речима, Завод „Мома Станојловић“ ће у будућности имати способност и могућност да постане регионални центар за одржавање „Ербасових“ хеликоптера, али и за одржавање наших „газела“ и биће у стању да значајно развије своје капацитете.
„То значи усвајање нових технологија и знања, запошљавање људи и наш излазак на трећа тржишта. Завод на тај начин заиста може да каже да ће имати сигурну будућност и то је оно што је за нас најважније, јер ви можете да купите хеликоптере, као и авионе, али да освојите технологију и да научите како се одржавају, како се с њима ради и зарађује на томе, е то можете да урадите само на овај начин и зато је то за нас од огромног интереса“, нагласио је Вулин.
Он је подсетио да је Министарство одбране наручило шест хеликоптера, а три Министарство унутрашњих послова.
„Имаћемо четири борбена хеликоптера, а два ће бити намењена за спасавање и тражење. Сви ће бити опремљени најмодернијом техником. Купили смо изузетан нападачки систем, а биће опремљени и делом нашег наоружања“, додао је Вулин.
Навео је да „управо радимо и договарамо се с немачким техничарима како да се поставе одређени типови нашег наоружања, на пример митраљеска гондола 12/7 и како да се поставе одређени бацачи невођених ракета од 80 метара“.
Милорадовић: Сарадња са „Ербасом“ бенефит
Вршилац дужности помоћника министра одбране за материјалне ресурсе Ненад Милорадовић истакао је да је један од озбиљних бенефита за Србију у овом послу технолошка сарадња коју имамо са „Ербасом“.
„Они су једна од две највеће компаније у авио-индустрији у свету и технологије којима располажу су на највишем нивоу, а то је веома велика ствар за одбрамбену индустрију Србије и, генерално, српске одбрамбене технологије, да се укључе у списак добављача и носилаца такве врсте технологије, да можемо да радимо и испоручујемо делове и компоненте и будемо део технолошке подршке тог система“, рекао је он.
Милорадовић је додао да се „пакет“ остварује интензивно, и док се производе хеликоптери, врше се одговарајуће припреме у Заводу „Мома Станојловић“.
Он је казао да инвестиције које је Влада Србије издвојила прошле године, с циљем да се капацитети Завода подигну на одговарајући ниво, иду у том правцу.
„То је нешто што што ће бити велика ствар не само за ’Мому Станојловића‘ већ и за ваздухопловну индустрију Србије, јер ће технологије које се успостављају имати веома широку примену, а након сертификација, Завод ће бити овлашћени центар за ремонт хеликоптера ’газела‘, а то је прилично велика флота која лети широм света“, оценио је Милорадовић.
РТС