Нема преговора с терористима: Путин објаснио напад на позориште у Москви

Председник Русије Владимир Путин испричао је детаље о трагичном догађају из 2002. године, када је требало да донесе одлуку о јуришу на здање позоришног центра на Дубровки, у ком су терористи заробили гледаоце мјузикла „Норд Ост“. Шеф државе је уверен да је овом операцијом спречено да број жртава буде још већи.
Sputnik

„Наравно, овде није било друге варијанте“, одговорио је Путин на питање о томе да ли је сам донео одлуку о јуришу на здање. „Нико осим мене није могао да донесе такву одлуку“, изјавио је председник у филму Андреја Кондрашова „Путин“, који је објављен на друштвеним мрежама. 

„Уверен сам да би, да нисмо ништа учинили, број жртава био много већи“, рекао је председник. 

Путин је детаљно описао све фазе припреме за јуриш и ослобађање талаца. Према његовим речима, терористи нису планирали да пусте људе након испуњавања њихових услова.

Драма три дана — руски 11. септембар

„Планирали су да узму аутобус са таоцима, да изађу на Црвени трг и да тамо пуцају на њих, избацујући тела на улицу како би утицали на руководство и на специјалне службе“, рекао је Путин. „То, наравно, нисмо могли да дозволимо“, додао је он.

Путин је истакао да је јуриш био веома сложен, јер је простор био миниран, а терористи су били у сали међу таоцима и држали код себе детонаторе. „Било је довољно притиснути дугме (да би се активирао експлозив)“, рекао је Путин. 

Секретар Савета за безбедност Русије Николај Патрушев, који је у то време био на челу Федералне службе безбедности Русије, рекао је да је здање било минирано према прилично сложеној шеми. „Разместили су огромну количину експлозива по целом здању, и то прилично мудро (очигледно је да их је неко саветовао у вези с тим), с обзиром на то да је експлозија једне направе могла да изазове детонирање других“, објаснио је он.

Патрушев је додао да су приликом припреме за јуриш специјалне службе у Москви пронашле идентично здање и да су анализирале разне варијанте уласка у зграду. Заједно с научницима даноноћно су проучавани начини да се приликом јуриша избегну жртве, укључујући и употребу успављујућег гаса.

Према речима Владимира Путина, специјалне службе су „почеле да контролишу визуелно све што се у тој сали догађа, а затим су једноставно реално почеле тихо убодним тестерама да буше зидове на неопходним местима“ како би продрле унутра. 

Путин се посебно дотакао теме употребе гаса да би се успавали терористи. Према његовим речима, након што је донета одлука да се на овај начин неутралишу терористи, ноћу, када је било време за јуриш, позвао га је Патрушев.

„Звао ме је и саопштио ми да су пустили гас, али да он не делује“, рекао је председник. „На питање зашто, одговорио ми је да не зна, да је можда реч о промаји, да га она носи, да није јасно“, сећа се Путин.

Он је тада питао Патрушева да ли су специјалци спремни да крену на здање свесни да ће се терористи супротставити. Шеф ФСБ му је одговорио да су спремни. „Момци ће кренути без гаса“? „Ако наредите, кренуће“. „Рекао сам му: ’Почните!‘“, навео је председник Русије.

Путин је објаснио да је у тренутку када је јуриш почео „гас почео да делује и да су терористи који су били унутра били у стању при којем је рад специјалаца и снајпериста био ефикасан“.

Руски председник је рекао да му је веома жао што је погинуо већи број људи. „Нису погинули у пуцњави, чак ни услед дејства тог гаса, него, искрено ћу рећи, због тога што нисмо били умешни да делујемо у таквим околностима“, признао је он. 

„Била је довољна доза противотрова (за прекид дејства успављујућег гаса), потребно је било само дати инјекцију и то је све, али некоме су то учинили по два-три пута, некоме ниједном“, објаснио је он.

Председник је нагласио да је након операције спроведена истрага. „У таквим условима тешко је некога казнити… Тешко је износити примедбе“, признао је Путин. „Тамо (у позоришту) је све било прекривено ’замкама‘, минирано, у тим условима било је нужно да се пажљиво, али брзо сви извуку из тог простора“, објаснио је он.

„То је био тежак и врло опасан посао за сваког ко је био тамо. Људи нису жалили себе. Када је група кренула у јуриш, сви су били спремни на све најгоре, они су у суштини ишли у смрт и чинили то да би спасли више од хиљаду талаца“, навео је руски председник.

Двадесет трећег октобра 2002. године 40 терориста улетело је у здање позоришног центра у Москви и заробило као таоце 914 учесника и гледалаца мјузикла „Норд Ост“. Ујутру 26. октобра највећи део талаца ослобођен је у специјалној операцији. У терористичком нападу погинуло је 130 људи.

Коментар