Како је на „намештеним изборима“ у Русији победио „диктатор“

Од поређења са Совјетским Савезом до оптужби за ауторитаризам, начин на који су мејнстрим медији на Западу писали о руским изборима за председника једва да се ишта променио од 2004. године.
Sputnik
Путин има импресиван план за развој Русије

Једино што је ново је скандал са тровањем шпијуна у Великој Британији, уз нови ниво инсинуација.

Док је Путин захваљивао грађанима са Црвеног трга, западни медији су објављивали унапред написане текстове који су брисали границе између извештаја и коментара.

„Гласање је умрљано бројним извештајима о пуњењу гласачких кутија и присилном гласању, али жалбе вероватно неће моћи да ослабе Путина“, стоји у извештају АП-а. „Популарност руског лидера остаје велика упркос репресији над противницима и критикама са Запада због агресивне политике Русије у свету, као и наводног мешања у америчке изборе 2016“.

„Вашингтон пост“ је гласање назвао „сложеним изборним спектаклом“, чији је циљ да се „легитимизују избори“, које су критичари описали као „циркус“.

С друге стране, „Њујорк тајмс“ је изборе назвао „празном вежбом“, уз очекивана поређења.

Путин дефинисао задатке новог мандата

„Прошла су совјетска времена са само једним именом на листићу, када је победник имао по 99 одсто гласова. Дух је, међутим, сличан, са Путиновим фотографијама и слоганом ’Јак председник, јака Русија‘, којима је облепљена цела држава“, пише „Њујорк тајмс“.

„Си-Ен-Ен“ је јавио да Путин жели „чвршћи стисак моћи“, подсећајући публику да је он „већ сада лидер с најдужим мандатом још од Стаљина“, иако то није тачно, јер је то Леонид Брежњев. Америчка телевизија додаје да је Путин на изборима „играо на карту сукобљавања с међународним играчима“.

Корпорација Руперта Мардока „Њуз корп“ није много улазила у финесе, већ је Путина једноставно назвала „диктатором“. 

„Гардијан“ пише да је „парадоксално, први Путинов задатак да направи план бега“.

ИЗ МИНУТА У МИНУТ: Путин: Наш најважнији циљ — благостање грађана

„Кремаљска политика је постала крвав спорт. Са све слабијом економијом и елитама које се боре за плен, сабље су исукане“, пише дописник „Гардијана“ из Москве Ендрју Рот.

Ове године су уобичајене анализе „обогаћене“ оптужбама да је Сергеј Скрипаљ отрован токсином „новичок“.

„Свађа с Лондоном Путину не може да нашкоди, нарочито не међу гласачима који с њим деле бескомпромиснан националистички поглед на свет, као и његов однос према положају вечите жртве“, пише „Гардијан“.

И аустралијски „Еј-Би-Си“ се надовезао на причу о Скрипаљу.

„Дипломатска криза до које је довео случај тровања може да му помогне да привуче више бирача на изборе“, пише „Еј-Би-Си“.

Коментар