Он сматра да би повлађивање Кине довело до све више и више захтева.
„Нарочито када имате силеџију попут Трампа, не би било добро да се реагује на слаб начин. Повлађивање у трговинском рату могло би да води ка све већим и већим захтевима“, рекао је Стиглиц у интервјуу за телевизију „Блумберг“ у Пекингу.
Трамп је у четвртак дао инструкције америчком трговинском представнику Роберту Лајхајзеру за наплату царина на увоз кинеске робе чија је вредност најмање 50 милијарди долара.
Кина је одговорила на Трампове тарифе на увоз челика и алуминијума царинама на увозне америчке производе у вредности око три милијарде долара, додајући да има припремљен „свеобухватни план“ и за други узвратни удар, наводи њујоршка агенција.
Стиглиц, који је професор економије на Колумбија универзитету, каже да је Кина у сваком случају у бољем положају да одоли „олуји“ него Трамп ако се спор развије у потпуни трговински рат.
„То је зато што има алате и ресурсе да помогне онима који би били највише погођени трговинским ратом, док САД то немају“, рекао је он.
„Кина ’седи‘ на 3.000 милијарди долара резерви које може да користи како би помогла онима који буду најпогођенији. Ми у Сједињеним Државама немамо економски оквир спреман да одговори у специфичним областима које ће бити погођене трговинским ратом. Фискални ресурси Сједињених Држава су напети“, објаснио је Стиглиц.
Танјуг