Хрватска донела судбинску одлуку о својој војсци

Веће за одбрану препоручиће Влади Хрватске доношење одлуке о склапању уговора с Израелом о куповини 12 половних борбених авиона Ф-16 „Барак“.
Sputnik
Пао договор: Хрватска са руских МиГ-21 прелази на израелске Ф-16?

То је закључак који се намеће након више разговора с високим државним званичницима, наводи „Јутарњи лист“. Седница Већа је сутра у касним послеподневним сатима, али, како „Јутарњи лист“ сазнаје, на њој не би требало да буде дисонантних тонова због модела авиона који ће заменити „мигове“.

И у Канцеларији председнице сматрају да је у овом тренутку израелска понуда најповољнија за Хрватску, пре свега с финансијског, али и стратешког становишта.

С обзиром на то да није непознато да такав став заступа и министар одбране Дамир Крстичевић, тешко је очекивати да ће премијер Андреј Пленковић ићи против мишљења свог потпредседника, али и стручног поверенства МОРХ-а, које је у својој анализи понуда закључило да је управо израелска најповољнија.

На самој седници Већа, његовим ће члановима бити презентоване све четири понуде — америчка, грчка, израелска и шведска — и ће донети препоруку Влади која за њу није обавезујућа.

Шок за Хрвате: Црна Гора неће да им сусед надзире небо „склепаним ’миговима‘“

Како лист незванично сазнаје, више је елемената превагнуло на страну Израелаца. Пре свега, набавна цена пакета коју је понудио Израел. За око 500 милиона Хрватској се нуди 12 модернизованих авиона Ф-16 „Барак“, с наоружањем, два симулатора, борбена обука пилота, те гаранција израелске државе да стоји иза целог посла. Прилагођавање инфраструктуре требало би бити на терет Хрватске. Као највећи конкурент Израелу словила је понуда шведске фирме СААБ, с новим авионима ЈАС 39 „Грипен“.

Цена ових авиона је око 700 милиона евра. Али у њу не улази наоружање. То је један од минуса на шведској страни. Други велики минус је што понуду, иако је то тражено, није дала шведска држава него компанија СААБ. Иако из Шведске упорно стижу уверавања да држава стоји иза понуде СААБ-а, то никад није дошло у писаном облику. Како је куповина авиона истовремено и стратешко повезивање, у државном врху сматрају да је за Хрватску боље стратешко везање с Израелом, а тиме и даље јачање веза са САД, далеко боље неголи са Шведском.

Коментар