Матуранти су се огласили саопштењем у којем скрећу пажњу делу јавности која је због дезинформација у појединим црногорским медијима стекла погрешну слику о њима и начину на који су обиљежили годишњицу немилог догађаја.
Наиме, на једном од портала ђаци су представљени као „банда“ која не поштује образовни систем и школу. Они траже одговор на питање да ли се то „непоштовање“ огледа у крајње мирном и дисциплинованом помену недужним жртвама које су пале од 24. марта до 11. јуна 1999. године?
„Да ли смо некултурни зато што смо се сјетили свих тих невиних људи и да ли би били културни да смо о свему томе ћутали? Не видимо ништа лоше у свему томе, у жељи и вољи младих да на културан начин обиљеже и подсјете на све оно што је те године изгубљено. Када се већ прича о нашем непоштовању према систему, имамо ли ми право да причамо о поштовању које је тај исти систем исказао према свим жртвама и њиховим породицама?“, стоји у саопштењу матураната.
Позив на давање писмене изјаве родитељи виде као притисак и кажу да то није први пут да се гест њихове деце процењује као лош.
У страху од одмазде, јер се плаше да деца неће матурирати на време, желели су да остану анонимни, а за Спутњик кажу да су позив за долазак у школу добили од разредног старешине, по налогу директорке Гимназије Наташе Латковић.
„Речено нам је да дјеца морају да напишу зашто су то урадила и ко стоји иза свега, односно организације скупа. Ту никаквог ремећења школског реда није било, дјеца нијесу била у згради школе. Нису били бучни, само су се појавили са транспарентом који су сви видели и симболично су бацали папирне авиончиће. Све је трајало свега неколико минута и било је врло културно. Као родитељ не видим ниједан разлог да пишу изјаву“, каже отац једног матуранта.
Он додаје да га син није обавестио о дешавању испред школе, а и да јесте сигурно би му дао дозволу за учешће у перформансу.
„Онима који су нас засипали бомбама не можемо аплаудирати. Дјеца нити су изговорила, нити су на транспарентима написала нешто погрдно, само ’Генерација ’99‘, тада је било бомбардовање, а они су углавном рођени те године. То је симболика, да се не заборави. И не треба да се заборави“, каже револтирани отац.
Обележавање годишњице НАТО агресије на Црну Гору и Србију у овој гимназији први пут је организовано 2016. године, када су матуранти, али и млађи ученици са школског разгласа пустили звук сирена за узбуну и бацали авионе од папира на којима је била исписана порука „Да се не заборави!“. Са разгласа се затим чула песма „Рибље чорбе“ — „Децу ти нећу опростити“.
Недуго затим директорка Гимназије Славица Павићевић послата је у пензију одлуком министра просвете Црне Горе Предрага Бошковића, јер није хтела да казни ђаке.
Нова генерација матураната током свечаности поводом Дана школе у холу је развила транспарент са натписом „Свети Петре, каљају ти лице, школа твоја нема ћирилице“, у знак протеста због избацивања ћирилице из образовног система.
Перформанс одржан прошле недеље снимала је полиција. Родитељи сумњају да би и овај „случај“ могао да има озбиљан епилог, те да је због тога нова директорка школе одлучила да га предухитри.
Спутњик од директорке Гимназије Наташе Латковић није добио одговоре на питања зашто су родитељи позвани у школу, о каквој изјави је реч, да ли је везана за чињеницу да је полиција снимала скуп, да ли су деца прекршила школска правила и да ли ће бити кажњена.
Такође, нисмо добили одговор на питање да ли је због скупа испред школе било реакција из Министарства просвете Црне Горе.
Матуранти поручују да иза њих не стоје политичке партије или невладине организације, да су акцију организовали из родољубља и жеље да се сачува успомена на оне који су невини пали од агресорске руке.
„Надамо се да ће се број нас који водимо рачуна о прошлости и који гледамо пут свјетлије и искреније будућности увећати, да ће се омладина ослободити политичких ланаца и да је неће бити срамота да изрази своје мишљење“, поручују матуранти Гимназије „Петар Први Петровић Његош“ из Даниловграда.