Они су зато минутом ћутања испред школе одали пошту свима који су невино страдали током агресије на Црну Гору и Србију. Домишљати гимназијалци појавили су се испред школе у мајицама са метом и ћириличним натписом „Таргет“. Они су развили транспарент са натписом „Генерација ’99. — у инат!
Ови храбри ђаци углавном су матуранти рођени у години НАТО бомбардовања, а прикључили су им се и ученици нижих разреда.
Они су се окупили у школском дворишту, а убрзо се појавила и полиција која је снимала скуп.
Гимназијалци су полицију гађали НАТО авионима од папира, који су постали заштитни симбол слободне Гимназије и слободног духа Црне Горе који живи, без обзира на улазак те земље у НАТО.
Ђаци ове генерације током свечаности поводом Дана школе 31. октобра прошле године у холу су развили транспарент са натписом „Свети Петре, каљају ти лице, школа твоја нема ћирилице“. Тај гест ученика старијих разреда поздрављен је бурним аплаузом свих ђака, али и професора сада већ чувене Гимназије која негује праву историју Црне Горе и која празник слави по календару Српске православне цркве, на дан Светог Петра Цетињског.
Био је то протест због агресивне ампутације историјске и духовне баштине Црне Горе, коју је извела власт Мила Ђукановића — ћирилица је искључена из званичне употребе у школама, па и у њиховој Гимназији.
Влада Црне Горе 24. марта 1999. године одбила је да прихвати ратно стање које је Београд прогласио због НАТО бомбардовања. Ипак, неки од првих пројектила пали су на објекте на територији Црне Горе.
На мети су били касарна „Милован Шарановић“ у Даниловграду, војни аеродром у Голубовцима и радарско-комуникацијски објекат Ратне морнарице Војске Југославије на Обоснику у Боки Которској. Црни дим се вио и са Црног рта код Бара.
Тог дана у касарни у Даниловграду погинуо је војник Саша Стојић из Београда.