Како се наводи, добар пример те реалности је Украјина, будући да је Трампова администрација још децембра прошле године одобрила продају оружја тој земљи укључујући и противтенковске системе „Џевелин“.
Док је Обама био на власти, додаје лист, таквих конкретних мера није било, већ се војна сарадња са Украјином сводила на обуку и испоруку пратеће опреме, али Трамп је ту сарадњу подигао на други ниво.
Поред тога, када је Трамп критиковао савезнике из НАТО-а за недовољан финансијски допринос у Алијанси, кривили су га да тиме провоцира Русију. Међутим, након што су земље-чланице предузеле кораке које је Трамп захтевао, НАТО је ојачао и десило се оно што Путин није очекивао, наводи аутор чланка.
Протеривање дипломата је још један пример – за време Обаме протерано је 35 чиновника руске дипломатске мисије и затворене су две викендице, што је симболично у односу на оно што је урадио Трамп како би се зауставило мешање Русије у изборе широм света, истиче он.
И то није све, иако амерички председник никада није јавно признао да се Русија мешала у изборе, његова администрација је поред протеривања увела и додатне санкције Русије. „Можда он и не жели Путина да назове лажљивцем, али је стао на страну Запада и јасно ставио свима до знања да свему има граница“, закључује аутор.