Тако су због Ђукановиће сигурности током недавног обиласка скијалишта на Савином куку у склопу његове предсједничке кампање, на околним узвишењима били распоређени припадници снајперске јединице црногорске полиције, док дневник „Слобода“ нпр. наводи да према незваничним информацијама лидер ДПС-а носи и специјални панцир приликом сваког појављивања у јавности.
У црногорским медијима је такође посљедњих дана било доста приче и о томе како Ђукановић приликом свог кретања по Црној Гори користи блиндирану верзију „мерцедес-мајбаха“, који спада у групу неких од најлуксузинијих аутомобила на свјетском тржишту. Како се даље наводи, ради се о возилу које се специјално наручује код произвођача у Њемачкој и за које је потребно издвојити чак око милион евра.
Иначе, блиндирана верзија „мерцедес-мајбаха“, како прецизира њемачки произвођач, нуди врхунски ниво луксуза и заштите, док возило које Ђукановић користи има ниво заштите — седам, који би наводно требало да буде непробојан и штити од свих врста пјешадијског наоружања и пројектила испаљених из непосредне близине, док је за безбједност у случају напада нагазним или даљински активираним минама конструисан специјални под.
Даље се наводи да се код возила у поменутој безбједносној класи рачунало о свему, чак и о могућности напада ватром или хемијским оружјем, па на најмању детекцију загађеног ваздуха уграђени хроматограм у возилу одмах затвара све улазне ваздушне отворе, а „планинску климу“ у кабини у трајању од неколико часова обезбјеђује компримовани ваздух у боцама у дну пртљажника.
Иако Ђукановићеви политички опоненти и критичари често замјерају што држава и црногорска полиција и даље лидеру ДПС-а активно пружају посебне мјере обезбјеђења, с обзиром да он већ извјестан период не покрива ниједну државну функцију, из Управе полиције су саопштили да разлози за безбједносну заштиту Ђукановића „још трају“, и да примјена мјера заштите безбједности по престанку државне функције не подразумијева крајњи и унапријед одређен датумски рок.
Новинар „ДАН-а Марко Вешовић за Спутњик каже да „уопште нису изненађујуће информације да предсједнику владајуће странке и кандидату за предсједника Црне Горе државни органи обезбјеђују апсолутно невјероватне мјере личне безбједности“, иако, како каже, „не постоји никаква информација о томе ко пријети предсједнику ДПС-а, нити зашто неко сматра да би његов живот био посебно угрожен у односу на било ког другог државног званичника Црне Горе“. Он такође додаје да црногорски грађани „добро знају да мјере безбједности око других државних црногорских званичника нису тако опширне и јасно видљиве као у случају Ђукановића“.
„Само по себи, то је из више разлога проблематично, не само због чињенице да је неразумљиво обичном човјеку у Црној Гори. Прво, трошкови Ђукановићевог обезбјеђења су јако велики, не само у смислу финансирања опреме која је неопходна, већ и људи који су укључени у те послове. Иако се ради о изузетно важној политичкој личности са аспекта црногорских дешавања, није примјерено да се у овом времену толики трошкови опредјељују за потребе показивања некакве бахатости, надмоћности и доминације, а то је очигледно и кључна порука — да се таквим приступом и куповином неких моћних аутомобила, (а подсјетићу и на недавни инцидент када се сазнало да Ђукановићево обезбјеђење носи и сузавац и неки експлозив такође…), тако да се просто ради о порукама бахатости, надмености и моћи које Ђукановић покушава да ових дана промовише у Црној Гори“, каже Вешовић.
Наш саговорник ипак констатује да је то посебно проблематично из једног другог разлога, подсјећајући да се у Црној Гори свакодневно дешавају убиства и обрачуни криминалних група.
„Дешавају се убиства чланова криминалних група, пуцњаве, подмећу се бомбе, просјечни грађанин је данас угрожен скоро као да је у питању неко ратно стање. Људи се боје за живот, дођете у ситуацију да изађете на улицу и попијете кафу са неким и будете убијени у обрачуну неке криминалне групе, што се недавно десило у центру Подгорице. Црна Гора није баш на то навикла у тој мјери. Ми смо од вишестраначја имали проблем са организованим криминалом, али никада рат криминалних група није био толико видљив и није се толико распламсао као што је то случај последњих неколико година“, упозорава Вешовић.
По његовом мишљењу, за такво стање одговорност сноси власт и сам Ђукановић, који је, како каже, „доминантно креирао све друштвене и политичке токове у Црној Гори у последњих три деценије“.
„Умјесто да он сноси конкретну одговорност у ерупцији обрачуна криминалних банди, Ђукановић себи обезбјеђује све веће привилегије и гомила своје обезбјеђење док просјечни црногорски грађани живе у страху“, истиче Вешовић, уз оцјену да су предсједнички избори 15. априла „шанса да се бира између таквог приступа политици који гледамо већ дуже вријеме и можда нечега новога“.