Он је подсетио да је 2012. потписан Бриселски споразум, чиме је Србија на себе преузела веома тешке обавезе и све их испунила, док су Албанци имали да ураде једну ствар — да формирају Заједницу српских општина — и апсолутно ништа нису урадили.
„Стиче се утисак да Албанци немају никакву намеру да формирају ЗСО, већ некакву организацију која не би имала никаква овлашћења, која не би представљала ништа“, рекао је Вучић у интервјуу који је део документарне емисије руске телевизије о стању на Косову и Метохији.
На питање зашто је за Србију важан период од 10. до 20. априла, он је рекао да му предстоје разговори са канцеларком Немачке Ангелом Меркел, шефицом дипломатије ЕУ Федериком Могерини, председником Европског савета Доналдом Туском, председником Француске Емануелом Макроном, а да је у посети Београду био шеф француске дипломатије.
Ту је и разговор са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом, односно са разним људима који имају утицај на ситуацију на Балкану и имају различите погледе на ту ситуацију.
„Тако ћемо стећи јаснију слику и знати какви су наши потенцијални даљи кораци“, додао је он.
„У том питању нисам неки оптимиста, али Србија је заиста опредељена за компромис, и само Србија, на њихову жалост, јер ни Албанци ни друге стране такав приступ не показују“, каже Вучић.
„Када, на пример, разговарате са Американцима, они уопште не желе да слушају о постизању некаквог компромиса, они само желе да ми све прихватимо, поновимо кораке које су они већ учинили. Говорите им у лице да је међународно право на нашој страни, да постоји Резолуција 1244, да сви подржавају став Србије, а они кажу — не, све то не функционише откако је Косово постало независно“, објашњава Вучић.
На аргумент Вучића да је то тако само са њихове тачке гледишта, а да пет милијарди људи не признаје Косово — међу њима Индија, Кина, Русија, они му одговарају да Србија треба да се определи ком делу света жели да припада.
„Ми им тада кажемо да смо ми независна земља, али да желимо да се уважавају међународни документи СБ УН, и тако почиње зачарани круг из ког нема изласка“, каже председник Србије.
Вучић каже да ће Србија наставити сама да се бори за своја права.
„Не можемо да добијемо подршку западних земаља за нашу позицију, а Запад је био гарант тог договора. Налазимо се у тешкој ситуацији од 2008. године када су неке земље признале једнострану проглашену независност Косова“, додаје он.
Како истиче, Србија се никада неће сагласити са решењем које би значило да она губи све и да се преговори заврше тако да Србија не осигура своје интересе. То неће прихватити ни српско руководство ни народ, каже он.
На питање зашто је после инцидента са Ђурићем назвао Косово терористичком виртуелном државом, Вучић каже да је једина идеја албанске стране да заузме север Косова и да их у томе не занима ни Бриселски споразум, па чак ни мишљење њихових западних покровитеља.
Верује да Приштина недавну акцију на северу КиМ није спровела сама, већ уз одређену подршку са стране, те да је косовски вицепремијер више пута рекао да Приштина све што ради уз подршку западног новца.
Поновио је такође да Србија није увела санкције Русији и неће их увести, да жели сарадњу са Русијом, пре свега у економском погледу.
„Не желимо да нас спаја само историја, већ и да имамо заједничку будућност. Са Русијом желимо најбоље односе“, рекао је он.
Поводом најаве Трампа да ће казнити оне земље које се нису придружиле санкцијама Русији, он каже да се нада да до тога неће доћи и да ће превладати здрав разум.
„Али Србија је издржала и теже ствари“, додао је он.
Додаје да од Русије не очекујемо да бије наше битке, али пријатељску подршку очекујемо, а неке гестове никада нећемо заборавити.
Ипак, он подсећа да је Србија на путу ка ЕУ.
„Да ли ће нас примити тамо, не зависи само од Косова већ и од других ствари, али свуда говоримо исто и зато смо трну у оку неким земљама“, истиче он.
Говорећи о европским путу Србије Вучић каже да за нас постоји посебно поглавље — 35 и да од њега све зависи, односно да ли ћемо постићи компромис или не.
„Ја се надам да хоћемо, иако сад нисмо близу томе, али то што се ја надам не мора ништа да значи“, рекао је он.
Танјуг