Уверен је, ипак, како је истакао, да уз подршку високе представнице ЕУ Федерике Могерини, све тешкоће, опасности и препреке које се налазе на нашем путу можемо да избегнемо.
Председник Србије је рекао да је задовољан позитивним извештајем ЕК о напретку Србије, који је претежно позитиван и у којем је препозната посвећеност Србије приступним преговорима и чланству ЕУ.
Вучић је на заједничкој конференцији за штампу рекао да је задовољан напорима које је Србија предузела пре свега у економској сфери, као и постигнутим успесима.
Указао је да не мора да наглашава колики је значај односа са ЕУ, подсећајући да 68 одсто укупне трговинске размене иде ка ЕУ, а када се додају и земље региона које се налазе на европском путу, онда то чини 90 одсто.
„То недвосмислено говори о најснажнијем животном и рационалном делу којим обезбеђујемо будућност своје деце и народу“, објаснио је он.
Вучић је пренео да је са Могеринијевом разговарао и о поглављима у којима је постигнут мањи напредак, као и о онима где по мишљењу Европске комисије није било напретка.
„Нисмо се у свему усагласили, али смо спремни да се посебно посветимо унапређењу дела који се односи на владавину права. Спремни смо да чујемо, саслушамо и проведемо бројне препоруке ЕК по том питању. Сматрамо да тиме радимо добар посао за нашу земљу, правећи бољи правни амбијент, правну сигурност, што је добро за привлачење инвеститора“, рекао је он.
Вучић је указао да је разговарано и о регионалној стабилности, а наравно и о Косову ио Метохији.
„Када дођете до тог питања, свакако да ми у Србији имамо много тога да кажемо што је другачије виђење од онога што говоре многе земље чланице ЕУ и људи у Приштини. Захвалан сам Могеринијевој на њеном посвећеном раду, њеном тиму, госпођи Ајхорст такође, што смо могли увек бар да покушамо да решимо проблеме са Приштином", рекао је он.
Вучић је нагласио да је то најважније питање, због којег је веома забринут, и изразио наду да уз подршку Могеринијеве и многих других можемо да избегнемо тешкоће и опасности, препреке које се налазе на нашем путу.
„Чини ми се и мислим да људи у Србији умеју да цене рад оних који се боре за једнаке стандарде који би се примењивали према Србији и осталима, што није увек случај када смо ми у питању, и то је разлог што имате поштовање код грађана Србије“, поручио је он Могеринијевој.
Изразио је наду да ћемо ову прилику, као и Самит у Софији, искористити као додатни подстрек не само за напредак ка ЕУ, него и за уређење земље, за политички, економски и напредак у владавини права.
Могеринијева о Косову: Применити све договоре
Идете у правом смеру, европска перспектива је опипљива, поручила је вечерас у Београду шефица дипломатије ЕУ Федерика Могерини и истакла да је Брисел препознао решеност председника Александра Вучића да Србију уведе у Европску унију.
Обраћајући се медијима после разговора са председником Србије, другог за последње две недеље, како је сама истакла, Могеринијева је рекла да придаје велики значај чињеници да је у Београду, да је желела да лично дође у Београд после представљања Извештаја ЕК о напретку.
„Порука коју доносим није билатерална, упућена само Србији, већ има регионални карактер — перспектива чланства у ЕУ је опипљива за цео регион, а посебно за Србију и Црну Гору. Захваљући раду, Србија иде у добром правцу“, рекла је она.
Подсетила је да је током представљања Извештаја у Стразбуру јасно речено да преговори са Србијом напредују добро.
„Отворили смо 12 од 35 поглавља и добри су изгледи да се отворе и нова у току бугарског председавања“, рекла је Могеринијева, додајући да је импресионирана енергијом, амбицијом, вољом, свуда, па и у Београду се иде даље, да се настави са реформама и путем ка чланству у ЕУ.
„Поштовани председниче, препознали смо решеност ваше земље, под вашим вођством и уз рад владе коју сте водили, и све што сте до сада учинили на путу ка чланству“, рекла је она.
Наводећи да ЕК међу многима слови за строгу и немилосрдну и као неко ко не даје поклоне, Могеринијева је рекла да је убеђена да је процес проширења на Западни Балкан „поклон који сами себи треба да дамо у ЕУ“.
Она је такође указала да се у Извештају наводе и области у којима је констатован напредак, али је неопходан додатан рад.
„Знам да су председник и влада свесни тога где треба уложити додатни труд, и у којим областима“, рекла је она.
Истакавши да је са Вучићем разговарала и о дијалогу Београда и Приштине, она каже:
„Имамо нову фазу усмерену ка постизању циља, а то су правно-обавезујући споразуми. Разматрали смо и примену раније постигнутих споразума и нагласила бих овде, као и пре у Приштини, и у Београду и у Бриселу, да постоји потреба да се сви договори морају применити. Крајње је време за то.“
То је, каже, кредибилна основа за даљи рад у новој фази дијалога.
„Потребно је обавити још доста посла. Ту је и формирање ЗСО и споразум о енергетици“, додала је она.
Говорећи о предстојећем самиту у Софији, она је рекла да се нада да ће састанак, који долази знатно после Солуна, дати нови подрстрек дубљој сарадњи у региону и да ће бити одато признање за заједнички рад раду на путу ка ЕУ и учвршћивању реформи.
Она је споменула и конкретне податке који говоре о томе да „ЕУ и Србија корачају руку под руку у корист грађана Србије“: ЕУ је највећи трговински партнер Србије, 65 одсто српског извоза иде у ЕУ, 80 одсто страних директних инвестиција у Србији је из ЕУ, генерисана су средства у висини од једне и по милијарде евра и отворено 2.500 радних места у Србији, скоро 3.000 студената, професора, научника учествовало је у програму „Еразмус плус“.
Говорила је и о снажној подршци из буџета ЕУ у износу од четири милијарди евра за наредни период.
„Све те бројке говоре саме за себе. Ово је само почетак, мали елемент на пут ка ЕУ и чланству. Ја бих вам, Александре, захвалила на посвећености и решености која је овој земљи омогућила да напердује“, закључила је Могеринијева.
Танјуг