На дневном реду састанка министара земаља ШОС-а који се одржава у уторак у Пекингу ће се наћи широк дијапазон питања, између осталог и криза у Сирији, ракетни напади, али и то како ће се ситуација развијати након што оружани конфликт коначно буде завршен.
„Знајући да је Кина традиционално врло одмерена, мислим да у конкретном случају ни Шојгу ни Лавров неће инсистирати на усвајању заједничких ставова“, оцењује Фочкин.
Он каже да Русија схвата да Кина покушава да остане неутрална, и указује на то да ће, без обзира на тај традиционални став, пре или касније неки избoр морати да направи.
„Mислим да је за Кину подршка Русије веома битна, и да то Пекинг одлично разуме. Тешко је сада рећи како ће се даље развијати ситуација, посебно имајући у виду да су завршне резолуције након састанака ШОС-а такође прилично одмерене и неутралне, пошто међу многим државама-чланицама не постоје увек заједничке позиције о важним питањима“, рекао је Фочкин за Спутњик.
Каже и да много тога зависи од реакције Казахстана или Таџикистана или неке друге бивше републике СССР-а која је део овог процеса, јер многе од њих схватају да се након завршетка рата у Сирији остаци ДАЕШ-а могу врло лако обрести на њиховим територијама.
„Тим пре што су се многи терористи већ вратили у те бивше совјетске републике, одакле заправо и потичу, и ми одлично знамо да је то темпирана бомба која не прети само Русији, већ и Централној Азији“, каже Фочкин.
То што је министар одбране Русије Сергеј Шојгу стигао у Пекинг на састанак ШОС-а, за Фочкина је потпуно логичан корак јер, како каже, без обзира на чињеницу да су у оквиру ове организације све државе-чланице једнаке, ипак се зна да су Кина и Русија два главна фактора сарадње у оквиру те организације.
„Кина одлично схвата да је и она сада на неки начин противник Америке, која себе сматра супердржавом“, додаје Фочкин.
Он каже и да је јасно да се очекује и наступ шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова на овом састанку, јер америчке санкције не утичу само на Русију већ и на њене партнере, попут Кине, али и друге државе на територији Азије.
„Зато неће бити разматрана само питања одбране и оружја, већ и многа друга питања“, каже наш саговорник.