„Руска кампања против САД била је вишестрана. Коришћени су сајбер-напади, скривене платформе, друштвене мреже и државни медији“, наведено је у извештају Конгреса САД.
Конгрес је у извештају агенцију Русија севодња, Спутњик, телевизијски канал РТ и лист „Раша бијонд хедлајнс“ назвао делом руског апарата медијске пропаганде који је, према тврдњи конгресмена, коришћен за мешање у америчке председничке изборе 2016. године.
Комитет Представничке палате САД критиковао је власти због спорог реаговања на наводно мешање Русије у изборе, наведено је у извештају.
„Одговор америчке владе на активне мере Русије током избора 2016. године био је спор и недоследан“, навео је Комитет у извештају.
Комитет америчког Конгреса критикује државне власти које нису желеле да сарађују на питању безбедности избора с Министарством за унутрашњу безбедност САД.
Системи који се користе за гласање окарактерисани су у овом извештају као „неадекватни и слаби“.
„С многим, вероватно ни с већином познатих жртава Русије ФБИ никада се није повезао“, наведено је у документу. Под жртвама се подразумевају Американци који су, како се претпоставља, могли да буду искоришћени за мешање у ток избора.
Трампови помоћници нису учествовали у мешању у изборе
Помоћници актуелног председника САД Доналда Трампа нису, како је наведено у извештају, утицали на предизборни штаб кандидата, наведено је у извештају.
Трампови саветници, међу којима је наведено име Џорџа Пападопулоса, били су периферне фигуре и, како је саопштено у извештају, ниједан од њих није могао да утиче на Трампа или на његов штаб.
„Руси су комуницирали с Трамповим помоћницима преко званичних канала, а посебну пажњу побуђује то што су користили 'курире' и посреднике који су се повезивали с високим званичницима“, наведено је у извештају.
Главна уредница РТ Маргарита Симоњан изјавила је да ни у једној земљи РТ није под таквим притиском као у САД.