Услов за иницирање државног референдума у Црној Гори, како је прецизирано, јесте да одређену иницијативу подржи најмање 25 посланика, односно најмање 10 одсто грађана са правом гласа.
Из Савета такође најављују да ће у најкраћем року предузети све активности како би у складу са Уставом Црне Горе били испуњени сви услови за расписивање државног референдума.
„Историјски основ за поништење ове одлуке лежи у најдубљим традицијама Црне Горе. Негирањем овог историјског основа, Влада Црне Горе је посредно поништила црногорску државност, па би се Црна Гора опозивом признања тзв. државе Косово вратила изворној и истинској државности, њеним најсвјетлијим традицијама и вољи њеног становништва“, поручили су из Српског националног савјета.
Историчар и један од покретача иницијативе за опозив одлуке о признању тзв. државе Косово Симон Ђуретић у разговору за Спутњик каже да је идеја проистекла из Српског националног савјета након што је премијер Црне Горе Душко Марковић, обилазећи Приштину и у разговору са тамошњим функционерима, изјавио како у Црној Гори има 85 одсто народа који је против признавања Косова и Метохије.
„То је изазвало подстрек, бијес и захтјев да се, ако је то већ тако, демократским путем омогући да народ који је против тога то искаже и на референдуму. Ту иницијативу је свесрдно прихватио широки круг интелектуалаца, културних и јавних радника, а добила је и благослов од Цркве“, напомиње Ђуретић.
Он прецизира да су благослов дали и митрополит црногорско-приморски и патријарх српски, као и сва духовна лица са подручја Црне Горе, али и да је оцјена широке јавности да је то једна од најбољих иницијатива досад покренутих у земљи.
Ђуретић истиче да је примарна замисао да се, као свуда у демократском свијету, и народу у Црној Гори коначно омогући јасно изјашњавање о ставу када је у питању Косово. Односно, да ли је народ за то да се дио територије државе Србије, или дио који је некада припадао и Црној Гори — Метохија, преда неком другом, иако је становништво већински против те одлуке.
Он такође истиче да у Савјету постоји велики ентузијазам како би се ова иницијатива довела до краја.
„Сви који подржавамо ту иницијативу, а то је множина јер у Српском националном савјету постоји добра евиденција људи који су све то прихватили, сматрамо да је у питању права ствар, да је дошло вријеме и да коначно пред историјом видимо шта то Црна Гора хоће што се тиче Косова и Метохије“, каже Ђуретић.
Наш саговорник подсјећа да су у том смислу већ предузети и први кораци како би се читава ствар формализовала.
„Српски национални савјет је послао писмо посланицима у Скупштини Црне Горе. То је већ прихватило 18 посланика Демократског фронта, а други такође о томе расправљају, па ако ни то није довољно, онда ће се вјероватно ићи и на прикупљање оноликог броја потписа колико буде потребно да се та иницијатива званично предложи државним органима.
Наш саговорник додаје да, када је ријеч о овој иницијативи, никако није у питању било чији партијски интерес, већ је, како каже, у питању „чисто народни и идентитетски интерес“, и да је у Црној Гори неопходно коначно се „измјерити“. Он сматра да је признање тзв. Косова „нешто што је неприхватљиво у народу Црне Горе и нешто што је суштински негација и Светог Петра Цетињског и Његоша“ па је, закључује, „крајње вријеме да се Црна Гора изјасни како не би више живјела у фарси“.