Како је истакла, та подршка се огледа у специјалним припремама припадника безбедносних структура Косова, са циљем да ефикасније реагују на ванредне ситуације.
„Као и раније, став Русије је да је формирање војске Косова у супротности са нормама међународног права и није у складу са резолуцијом 1244 Савета безбедности УН, будући да тај документ предвиђа војно присуство на Косову искључиво на основу мандата Савета безбедности, то то могу бити искључиво војске земаља-чланица НАТО-а“, нагласила је Захарова.
Она је указала и да би стварање војске Косова било крајње неодговорно када је реч о безбедности региона, као и европског континента у целини.
Захарова је навела и да би стварање нове војне компоненте на Балкану било у супротности и са Дејтонским споразумом, који позива на одржавање регионалне стабилности уз подршку ОЕБС-а.
„То би значило да би се на територији једне од државе-гаранта Дејтонског споразума, односно Србије, појавила војска која није под контролом власти у Београду“, закључила је Захарова.