Шеф УН је, у тромесечном извештају Савету безбедности УН, позвао стране да избегавају запаљиве изјаве. У последња три месеца, на Косово су се вратиле свега три особе.
„Забринут сам због знакова погоршања односа између Београда и Приштине, посебно после хапшења директора Канцеларије за Косово Владе Србије Марка Ђурића 26. марта. Позивам обе стране да избегавају провокативне акције и уздрже се од запаљивих изјава“, наводи се у извештају генералног секретара УН Антонија Гутереша.
Амбасадори држава-чланица Савета безбедности УН ће током маја разматрати овај извештај. Претходних неколико седница најмоћнијег тела светске организације о Косову протекло је, махом, у оштрој расправи о будућем формату одржавања ових седница, при чему се Британија, САД и Француска залажу да се расправе о Косову, са садашње четири годишње, прореде на две.
Гутереш је, такође, упозорио да понашање косовске полиције током акције хапшења Марка Ђурића у којој је неколико особа повређено, представља „разлог за бригу“ и позвао на „детаљну истрагу“ о том догађају, наводећи да су потребне „корективне мере“ везане за кршење људских права.
Шеф УН је забринут и због спорости истраге о убиству једног од лидера Срба са севера Косова, Оливера Ивановића, наводећи да „међусобне сумње и осећај несигурности представљају препреку у изградњи поверења међу заједницама на Косову“.
„Дијалог између Београда и Приштине, уз посредовање ЕУ, како се чини, запао је у нови ћорсокак… Апелујем на обе стране да дају нови подстицај дијалогу како би се спровели сви досад постигнути споразуми“, навео је Гутереш.
Генерални секретар УН је, истовремено, поздравио одлуку косовског парламента да ратификује Споразум о демаркацији са Црном Гором, упозоравајући на опструкције појединих посланика.
Гутереш је навео и да су се у три месеца, на које се односи његов нови извештај, на Косово вратиле свега три особе из редова неалбанаца.
У делу извештаја који се односи на активности Еулекса, наводи се да су истражитељи Специјалног суда за злочине које су током сукоба починили припадници Ослободилачке војске Косова наставили истрагу о наводима везаним за „нехуман однос и нелегалну трговину људским органима“.
У извештају, међутим, нема нових детаља о току истраге или о почетку суђења пред Специјалним судом.
Извор: РТС