Питање свих питања пред Северном Корејом

Севернокорејски лидер прихватио је предлог САД да помилује америчке грађане, који су били у затвору у тој земљи. Иако се то оцењује као знак побољшања односа између дугогодишњих противника, а уочи историјског сусрета председника Доналда Трампа и Ким Џонг Уна, руски експерти оцењују да тај гест не уклања сва спорна питања две нуклеарне земље.
Sputnik

Тројица Американаца ослобођена су после више од годину дана проведених у севернокорејском затвору и слетели су рано јутрос у војну базу у близини Вашингтона. Амерички председник, који их је дочекао, изјавио је да се САД захваљују севернокорејском лидеру.

Тројица америчких држављана корејског порекла Ким Донг Чул, Ким Хак Сонг и Тони Ким ухапшени су због „субверзивних активности, шпијунаже и других непријатељских акција“.

Како је саопштила Бела кућа, бивши притвореници ће бити пребачени у Национални војни медицински центар, где ће бити додатно прегледани.

Да ли је Северна Кореја пристала на денуклеаризацију због санкција? Ево шта каже Пјонгјанг

„То је симболична одлука, то је све у оквиру припрема за предстојећи састанак са Доналдом Трампом. Место и време састанка су, као што је рекао амерички државни секретар Мајк Помпео, већ утврђени. Ово је позитивна порука Трампу, али све ће зависити од почетних позиција у предстојећим преговорима. Међутим, иза свих тих љубазности, колико ја схватам, скрива се прилично озбиљно, ако не и радикално неслагање у приступима тих земаља“, каће за Спутњик Владимир Терехов, стручњак за проблеме Азијско-пацифичког региона.

Аналитичар објашњава и шта би могао да буде главни „камен спотицања“ на предстојећим преговорима два лидера.

„Трампов став је да Северна Кореја мора потпуно да уништи све нуклеарно оружје, то се мора проверити и апсолутно утврдити. Северна Кореја, иако не одбија денуклеаризацију, повезује овај процес са паралелним решавањем различитих проблема у односима са САД, пре свега у сфери безбедности и укидању економских санкција. То јест, очекује да ти процеси иду паралелно, да уз постепену денуклеаризацију и Америка начини одређене кораке по питању санкција и да се проблеми истовремено решавају. Међутим, њихова гледишта се у том погледу принципијално разликују“, објаснио је Терехов.

Шта ако Трамп сада не закочи: Претње Ирану најопасније — могу изазвати светски рат

Аналитичар наглашава да и даље није јасно како ће САД и Северна Кореја „помирити своје ставове“.

„Ослобађање притвореника је симболичан гест, а главно питање остаје да ли ће стране приближити своје ставове. Није још најјасније како ће то учинити“, додао је Терехов.

Раније је саопштено да председник САД намерава да се састане са севернокорејским лидером у мају или почетком јуна. Очекује се да ће се самит одржати 22. маја, након што се Трамп у Вашингтону састане са председником Јужне Кореје Мун Џае Ином.

Лидери Северне и Јужне Кореје су крајем априла, након историјског сусрета на граници двеју земаља, постигли историјски договор о „комплетној денуклеаризацији“ Корејског полуострва, а такође су разговарали и о успостављању трајног мира и развоју билатералних односа.

 

Коментар