„Русија већ неколико година покреће Сједињеним Америчким Државама питање кршења одредби Споразума. На пример, САД заобилазећи Споразум о ликвидацији ракета, развијају и тестирају лет балистичких ракета домета од 500 до 5 хиљада километара“, истакао је Рижков.
„САД користе ракете-мете који симулирају широк спектар балистичких ракета средњег и кратког домета, на пример ’Хера‘, МРТ, ’Аријес‘, ЛВ-2, ’Сторм‘, ’Сторм 2‘, МРБМ и друге за развој елемената система противракетне одбране. Производња таквих ракета и касније лансирање у сврху њиховог тестирања забрањени су Споразумом о ликвидацији ракета, пошто таква средства по својим тактичким и техничким карактеристикама, пре свега по домету, припадају класи ракета средњег и кратког домета“, наводи Рижков.
„Развој и тестирање оваквих ракета представља преседан који заобилази Споразум о ликвидацији ракета, јер ове ракете могу да достављају оружје на даљине ограничене овим Споразумом“, додао је Рижков.
Споразум о ликвидацији ракета средњег и кратког домета забрањује странама да поседују балистичке ракете и копненог базирања и крстареће ракете са дометом од 500 до 5.500 километара. Русија и Сједињене Америчке Државе с времена на време износе међусобне оптужбе за кршење уговора потписаног 1987. године.
Последњих година Москва и Вашингтон се редовно међусобно оптужују за нарушавање Споразума о ликвидацији ракета. Амерички Конгрес је позвао на израду закона који би директно кривио Русију за кршење овог документа и припремио терен за повлачење САД из њега према истој шеми према којој се Вашингтон повукао из Споразума о противракетној одбрани. Прошле недеље амерички председник Доналд Трамп наредио је да се припреме предлози за нове санкције Русији због наводног нарушавања Споразума о ликвидацији ракета од стране Москве.