Ово је није први позив да се нови мост на Криму сруши. Раније је и један амерички новинар позвао украјинске власти да га бомбардују.
Међутим, руски војни експерти тврде да је то немогуће учинити, јер се мост чува са мора, ваздуха и копна. Како наводе, у те сврхе је ангажован део борбених авиона, део зенитно-ракетне војске, на пример, системи С-300 и С-400, који то неће допустити. Четврта армија противваздушне одбране и Ратног ваздухопловства Ростова на Дону штите Кримски мост као објекат од високог значаја, тако да „ни мува не може да пролети“.
Објекат је, како додају стручњаци, заштићен многофункционално и има свој командни пункт, где се сливају све информације.
Аналитичари наводе да су се стручњаци, чак и пре почетка изградње моста, бавили безбедносним питањима, укључујући и могуће провокације током његове изградње. Због свега тога је, како истичу, одбрана моста у, сваком случају, обезбеђена.
Ако се говори о потенцијалној припреми терористичких напада на Кримски мост, експерти верују да ће за то бити ангажоване специјалне снаге и средстава, а у сваком тренутку може се издати и команда за јачање заштите моста.
Војни аналитичари наглашавају да Русија има довољно снаге и средстава да спречи инциденте у том региону.
С друге стране, политиколози упозоравају да ће украјинске власти и даље радити на дестабилизацији ситуације на кримском полуострву.
„Украјинске власти ће највероватније и даље покушавати да дестабилишу ситуацију на Криму кроз убацивање екстремиста и субверзивних група. Међутим, мислим да они немају ресурса за стварне акције, веће од оних као што су, на пример, оштећење далековода или гасовода“, каже за Спутњик политиколог и публициста Владислав Гулевич.
Претњом дижу рејтинге
Аналитичар сматра да украјински посланик Игор Мосијчук таквим претњама покушава да подигне свој рејтинг у земљи.
„Што се тиче самог Мосијчука, он се одавно није појављивао и изненађивао публику таквим шокантним изјавама. Мислим да, дајући такве изјаве, он као радикал пре свега рачуна на привлачење оних бирача који редовно гласају за националистичке снаге. На тај начин жели да подигне свој рејтинг, да подсети на себе, пошто су га последњи догађаји бацили у сенку“, оценио је Гулевич.
Подсетимо, посланик Врховне раде Украјине Игор Мосијчук запретио је уништавањем Кримског моста, кога он назива Керчким. Он је тај мост прогласио „непријатељском инфраструктуром“, јер, како је навео, повезује окупирану територију са копненим делом „земље-агресора“.
Мост преко Керчког мореуза је најдужи у Русији и целој Европи, а његова дужина износи 19 километара. Друмски саобраћај преко моста кренуо је шест месеци пре првобитно постављеног рока.
Крим је постао саставни део Русије у марту 2014. након референдума одржаног након државног преврата у Кијеву. Велика већина становника полуострва, скоро 97 одсто њих, гласала је за уједињење са Русијом.