Тип подморнице-носача није прецизиран, али је познато да није реч о подморници пете генерације „Хаски“.
У „Севмашу“ се тренутно граде најмање две атомске подморнице за специјалне намене. Једна је подморница „Белгород“, која треба да носи апарате за дубоководна истраживања, а друга — подморница „Хабаровск“, која ће носити дубоководну апаратуру и нове системе наоружања.
Руски медији наводе да је нуклеарна подморница из пројекта „Хабаровск“ успешно прошла све хидрауличне тестове у фабрици. Специјална комисија је проверила спремност свих бродских система и издала дозволу за спровођење техничких операција. Све конструкције тајне подморнице су издржале потребна оптерећења.
Специјалисти међуресорне комисије су проверили труп брода, помоћне системе, као и опрему. Тренутно се тестирају чврсте конструкције брода.
Програм свих тестирања одвијаће се у неколико фаза према утврђеном распореду, у наредних неколико месеци.
Како наводе руски медији, то ће бити и супербрзи дубоководни торпедо са малим, компактним атомским реактором уместо мотора.
Раније је објављено да би атомска подморница „Белгород“ могла да буде предата Ратној морнарици већ ове године. Та подморница треба да носи апарате за дубоководна истраживања и батискафе — мале подморнице, слабије покретљивости намењене за истраживање великих морских дубина. Те подморнице имају способност зарањања на много веће дубине.
Нова атомска подморница пројекта „Белгород“ моћи ће да се користи за испуњавање војних задатака, а такође и за истраживања рудних богатстава на Арктику.
Конкретно, на подморници ће бити инсталиран геофизички комплекс „Магма“, што ће четири пута смањити трошкове истраживања у тешко доступним акваторијама, без обзира на временске услове и дебљину леда.
Командант руске Ратне флоте Владимир Караљов открио је да ће „Посејдон“ омогућити решавање „широког спектра задатака у водама око територије противника“.
Посебно је нагласио да ће имати сопствени систем навођења који ће им омогућавати да великом брзином и тачношћу самостално стижу до циља.
Погонски атомски реактор за подводни беспилотни апарат „Посејдон“ већ је прошао већину тестирања. Захваљујући њему, моћи ће да се спушта и испод 1.000 метара дубине и да се креће великом брзином а да не буде примећен.
Војни извори наводе да ће „Посејдон“ моћи да носи нуклеарну бојеву главу јачине до две мегатоне за уништење војно-поморских база противника.
Руски председник Владимир Путин је још почетком марта, током обраћања Федералној скупштини, обелоданио да је у Русији створен подводни дрон, који има интерконтинентални домет и који може да се креће на екстремним дубинама, брзином која је вишеструко већа од брзине подморница, најнапреднијих торпеда и најбржих бродова свих врста.
Подводни дрон на нуклеарни погон, који носи нуклеарне бојеве главе, може да циља и носаче авиона и обалне објекте. Руски председник је током свог говора јасно поручио да је борба против новог руског оружја бесперспективна и бесмислена.