У радионици за мумуфикацију пронађено је скровиште са средствима за балсамовање, за које археолози верују да ће открити више о уљима која су коришћена у процесу мумуфикације, преноси АП.
Најновије откриће, објављено данас на конференцији за новинаре, датира из периода од 664. до 404. године пре нове ере, а на том месту су ископавања последњи пут спроведена пре више од 100 година, односно 1900. године.
„Налазимо се испред златног рудника информација о хемијском саставу ових уља“, рекао је археолог Рамадан Хусеин, вођа египатско-немачке мисије која је дошла до најновијег открића.
Египатски министар за антиквитете Халед eл Анани изјавио је да је „ово тек почетак“ и да ће на овој локацији вероватно бити забележено још открића након даљих ископавања.
Унутар јаме, дубоке 30 метара, пронађено је више мумија, дрвених ковчега и саркофага.
У јами се налазе коморе за сахрањивање укопане у стени, дуж два ходника.
Ројтерс наводи да је јама за сахране првобитно откривена у априлу, са 35 мумија и каменим саркофазима.
Међу пронађеним артефактима су позлаћено-сребрна маска мумије, делови сандука за мумије, цилиндрични ћупови и глинене посуде, а многи од њих ће бити изложени у Великом египатском музеју, чија је изградња у току, а који ће бити отворен касније ове године.
Египатски министар Анани закључио је данас да је позлаћено-сребрна маска, друга таква која је икада пронађена, веома редак предмет и значајно откриће.
Танјуг