Меди Тајуби, председник Института за иновације у очувању наслеђа, који предводи пројекат скенирања пирамида заједно са Технолошким факултетом Универзитета у Каиру, изјавио је да је мапирањем субатомских честица инфрацрвеном термографијом тим потврдио да постоји шупљина у конструкцији, а археолози сада морају да пронађу њену тачну локацију.
„Сви уређаји које смо поставили осмишљени су да открију где се налази шупљина. Ми знамо да она постоји, али покушавамо да откријемо где је“, рекао је он за АФП.
Група је у октобру објавила откриће шупљине високе 105 метара у североисточном делу пирамиде.
Димензије шупљине одговарале су већ откривеним одајама у пирамиди.
Међутим, други археолози који сарађују на пројекту опрезнији су у предвиђањима.
Бивши египатски министар за старине Захи Хавас окарактерисао је досадашња открића као „аномалије“ или „мале шупљине“ између каменова који чине пирамиду.
Велика пирамида, позната и као Куфуова пирамида — названа по фараону из четврте династије Египта који ју је изградио између 2580. и 2560. године п.н.е. — представља праву туристичку атракцију која је у прошлости често била мета безобзирних авантуриста-истраживача у потрази за фараонским благом.
Верује се да ће успех нове технологије довести до даљих открића.
Британски египтолог Николас Ривс верује да су посмртни остаци Нефертити, египатске краљице из 14. века п.н.е., сакривени у тајној одаји у Тутанкамоновој гробници, а тим Политехничког универзитета у Торину употребиће методе који се користе у медицинском снимању у покушају да поново истражи локацију у египатској Долини краљева.
Танјуг