„Желимо да добијемо могућност да проверимо резултате анализа које су извели британски специјалисти, јер до данас нико у свету нема ниједну званичну информацију о ономе што се догодило у Великој Британији“, нагласио је Јаковенко.
Инцидент у Солсберију
У британском граду Солсберију 4. марта су отровани бивши пуковник Главне оперативне управе Русије (ГРУ) Сергеј Скрипаљ, који је радио за британске обавештајне службе, и његова ћерка Јулија, што је изазвало велики међународни скандал. Британска страна тврди да је у тровање Скрипаљевих супстанцом А-234 умешана Русија, што Москва категорички негира.
Руска страна је више пута затражила да јој се дозволи приступ истрази и отрованим грађанима. Британске власти су игнорисале све захтеве.
Бивши британски министар спољних послова Борис Џонсон је, оптужујући Русију, прогласио „доказе“ о њеној кривици „запањујућим“. Међутим, оптужбе су се показале неистинитим: директор тајне лабораторије британског Министарства одбране изјавио је да стручњаци нису успели да утврде порекло супстанце којом су, како тврди британска страна, отровани Скрипаљеви.
Средином маја бивши агент ГРУ је отпуштен из болнице, а његова ћерка изашла је из болнице још средином априла.
Инцидент у Ејмсберију
Почетком јула су у другом британском граду — Ејмсберију — хоспитализоване две особе након „излагања непознатој супстанци“. Једна од жртава је умрла, а мушкарац је дошао свести.
Скотланд јард је саопштио да су они отровани истом супстанцом као и бивши Скрипаљеви. Засад нема никаквих доказа.