О намерама Венецуеле да у овој области ближе сарађује са Турском говорио је председник Николас Мадуро током посете Турској поводом инаугурације председника Реџепа Тајипа Ердогана.
Турски и руски експерти за Спутњик коментаришу перспективе сарадње Турске и Венецуеле у сфери прераде и продаје злата.
Заменик председника владајуће Партије правде и развоја и саветник за економска питања Ердал Танас Карагјол истакао је да је злато важна алтернатива долару и указао на неминовни раст потражње за овим племенитим металом. Наш саговорник је објаснио да се сарадња Венецуеле и Турске у сфери обраде злата може посматрати као корак на путу ка урушавању хегемоније долара.
„Ова одлука Венецуеле може се тумачити као својеврсни први корак у овом смеру. Наравно, то неће бити лако, јер се ради о дугогодишњој превласти долара у смислу резервне валуте и инструмента штедње. Па ипак, у државама у развоју чине се напори како би се ставила тачка на неприкосновену хегемонију долара и како би му су нашла алтернатива“, објашњава Карагјол.
Председник непарламентарне лево-националистичке партије Ватан, Догу Перинчек, истакао је да Турска и Венецуела показују солидарност у „конфронтацији америчком притиску“, као и да су друге државе Јужне Америке добродошле да се придруже антиамеричком савезу.
„У свету се формирао фронт против америчке хегемоније и притиска, а овај савез се простире од Венецуеле до Кине. Турска овде игра кључну улогу. За нас је важно то што на Турску наши савезници гледају као на свог поузданог партера којем могу да повере своје ресурсе. Између Турске и Венецуеле постоји солидарност и ми желимо да се заједнички одупремо контроли, претњама и притиску САД“, истакао је Перинчек у изјави за Спутњик.
Јегор Лидовски, генерални директор Латиноамеричког центра „Уго Чавез“ из Москве, за Спутњик подвлачи све значајнији ниво поверења између Венецуеле и Турске.
„Заиста, Мадуро је направио добар избор када је одлучио да Турска буде земља где ће се прерађивати руда злата из Венецуеле. Сви знамо колико је, на пример, Швајцарска заправо окренута САД. У случају да Вашингтон одлучи да уведе санкције, Швајцарска би све богатство присвојила. У том смислу, ни остале европске државе нису поуздане, јер практично немају механизме да спроводе независну политику“, констатује Лидовски.
Аналитичари закључују да ће односи између Турске и Венецуеле бити све јачи, а ниво поверења све виши, све док се Каракас буде налазио под јаким притиском Вашингтона. Венецуела ће, како кажу стручњаци, тражити партнере који су спремни да сарађују на отвореним и поштеним основама. Наравно, у том смислу су се Турска, Русија и Кина досад показале као поуздани партнери на међународној сцени.