Асада испоручују Црној Гори?

Након што је црногорско тужилаштво затражило хапшење бившег оперативца америчке Централне обавештајне агенције ЦИА Џозефа Асада, оптужујући га за учешће у покушају државног удара у изборној ноћи, некадашњи агент је одбацио те оптужбе и позвао САД да одбију захтев за његово изручење.
Sputnik
Минут пред одлазак на плажу: Досад најапсурднија одлука у афери „државни удар“

Асад је у изјави објављеној преко свог адвоката Винсента Ситра саопштио да је у Црној Гори безбедносно саветовао западнополитичког консултанта.

„То је лажна кампања против лојалног Американца, који није имао никакву улогу у било каквим злочинима или државном удару у Црној Гори“, навео је Асад, пише ЦДМ, позивајући се на британске медије.

Он је оценио да су наводи тужилаштва да је реч о завери, заправо, права завера.

„Тврдње режима о покушају државног удара су поткопане начином на који су руководили такозваним мозгом операције и доказима. Особа коју је режим означио као вођу и терористу пуштена је из притвора“, рекао је Асад и додао да су завереници, наводно, планирали да користе оружје, ловачке пушке, које је власт уништила и да одбрани није било омогућено да их испита.

„Режим је одбио захтев да покаже доказе који потврђују њихове наводе и назвао их је државном тајном“, казао је Асад.
Након што је објављена информација да Црна Гора тражи да Асад буде ухапшен, амерички медији су се изузетно заинтересовали за њега, а ТВ Фокс га је интервјуисао.

Он је, одговарајући на питање зашто је баш сада Црна Гора кренула на њега, казао да мисли да је то „због речи ЦИА, завера, због којих се прави огромна медијска пажња“.

Преокрет: Тужилаштво нашло амерички траг у афери „државни удар“

„Ако погледате вредности НАТО-а и погледате радње државе као што је Црна Гора, оне су контрадикторне ономе што и НАТО и ја лично сматрамо веома драгим“, рекао је Асад.

Како је рекао, НАТО и америчка администрација треба да подрже демократске вредности и људска права „која сматрамо светим“, и да не дозволе Црној Гори да затражи екстрадицију њега нити било кога другог кога виде као политичког противника, а „како би утишали гласове који подржавају демократију“.

У оптужници против 14 особа се тврди да је Асад у име Демократског фронта тражио помоћ од америчке приватне безбедносне агенције за контраобавештајни надзор и извлачење људства у време избора. 

Коментар