Оваква одлука Вишег суда, коју је на крају јучерашњег рочишта потврдила судија Сузана Мугоша, по многима је контроверзна, јер је од почетка процеса познато да Република Хрватска потражује Синђелића ради саслушања и одређивања екстрадиционог притвора, због убиства које је свједок-сарадник починио у тој земљи. Наиме, Министарство правосуђа Хрватске потврдило је да је у мају 2012. године против Саше Синђелића расписана Интерполова црвена потјерница „због извршења јединствене казне затвора у трајању од 21 године, због кривичног дјела тешког убиства и тешке крађе, на коју је осуђен пресудом Жупанијског суда у Вуковару од 28. априла 2011. године“.
Ипак, иако је хрватско Министарство правосуђа било заинтересовано за изручење Синђелића ради „извршења казне затвора изречене у Републици Хрватској“, црногорске власти су пролонгирале са саслушањем Синђелића на поменуте околности, уз образложење да ће то урадити када му вијеће Вишег суда одреди статус у процесу за „државни удар“.
Поред тога што је статус свједока-сарадника Синђелићу званично потврђен, њему је, међутим, у међувремену упркос расписане међународне потјернице омогућено да напусти територију Црне Горе, тако да данас није познато гдје се налази.
Коментаришући за Спутњик ову одлуку, новинар и уредник портала „Борба“ Дражен Живковић истиче да је у питању „само наставак голе политичке силе владајуће структуре која је заробила правосуђе“, и које је данас, како каже „само пуко оруђе у рукама власти“.
„Колико је судија Сузана Мугоша сигурна да је њена одлука исправна, најбоље свједочи то што је Синђелићев статус потврдила, онако у пола гласа, само неколико минута прије одласка на годишњи одмор, јер рачуна да ће се до наставка суђења све то заборавити“, каже Живковић.
Он додаје да је „само у данашњој Црној Гори могуће да статус свједока-сарадника у неком предмету припадне пресуђеном убици који скоро двије деценије измиче правди“.
„Подсјетимо, Синђелић је осуђен у Хрватској на 21 годину робије због убиства Мирка Фотеса, а очигледно је да постоји некакав дил да он у свједочењу у предмету „државни удар“ каже оно што тужиоцима одговара, односно да лажно свједочи, а да му заузврат буде омогућено да напусти Црну Гору и тако избјегне робију која га је чекала“, каже Живковић.
Овај новинар нема дилему да је „одлука да се Синђелићу потврди статус свједока-сарадника заправо „права слика и прилика данашњег заробљеног правосуђа Црне Горе“, у којем су, како каже, „кључни политички свједоци пресуђене убице“.
„Дефинитивно је овом одлуком правда у Црној Гори закопана. За овај политички монтирани процес готово је извјесно да је пресуда написана прије него што је почело суђење, па се сада само чека погодан политички моменат који одговара властима да се она и прочита“, децидан је Живковић.
Суђење за „државни удар“ је јуче прекинуто, а наредни претрес је, подсјетимо, заказан са 5. септембар у 9 часова.