„Објављујем да је председник одлучио да се Сједињене Америчке Државе повуку из опционог протокола и резолуције о споровима Бечке конвенције о дипломатским односима“, рекао је Болтон.
Он је рекао да је овај потез повезан са палестинском тужбом. Међутим, истакао је да суштина проблема нису ни Иран ни Палестина, већ Међународни суд правде, који он и остатак Трамповог тима сматрају неефикасним телом, без надлежности над Сједињеним Америчким Државама.
„Ово има везе са случајем који је покренула такозвана држава Палестина, назвавши Сједињене Америчке Државе оптуженима и изазивајући пребацивање наше амбасаде из Тел Авива у Јерусалим“.
Одговарајући на питање зашто није признао Палестину као постојећу државу, саветник је рекао да Палестина „тренутно не испуњава међународни тест закона о државности“.
„Спорови који се покрећу из тумачења или примене Конвенције леже у обавезној надлежности Међународног суда правде и према томе могу бити поднети пред Судом на захтев било које стране у спору као учесника овог протокола“, наводи се у Члану 1.
Саветник за националну безбедност додао је да је Трампова администрација предузела свеобухватан преглед свих међународних споразума који би могли да изложе Сједињене Америчке Државе надлежности за спорове у Међународном суду правде.
Раније данас Међународни суд правде је донео прелиминарну одлуку која делимично подржава иранску тужбу поднету у јулу и наложио Сједињеним Америчким Државама да укину санкције везане за извоз хуманитарних производа и опреме за цивилно ваздухопловство.