Објашњавајући овај потез, Помпео је рекао да Техеран представља претњу америчкој мисији у Ираку.
„Обавештавам вас да Сједињене Америчке Државе раскидају споразум о пријатељству са Ираном из 1955. године. Ово је одлука која је сазрела још пре 39 година (након прекида дипломатских односа између земаља)“, рекао је Помпео новинарима.
.@SecPompeo: The United States will continue to stand with the people of #Iraq as they chart a future based on Iraqi interests, not those dictated by #Iran. pic.twitter.com/fPpeFazrzs
— Department of State (@StateDept) October 3, 2018
Раније у среду, Међународни суд УН је усвојио прелиминарну пресуду која делимично задовољава тужбу Ирана која се тиче обнове америчких санкција против Техерана. Иран је тврдио да САД нарушавају горенаведени споразум.
Према Помпеовим речима, одлука суда је неоснована.
„Иран покушава да се меша у суверено право Сједињених Америчких Држава да предузму законске и неопходне радње за заштиту сопствене националне безбедности. Иран користи Међународни суд правде у политичке и пропагандне сврхе“, додао је државни секретар.
Русија, Иран, Сједињене Америчке Државе, Кина, Велика Британија, Немачка и Француска потписале су 2015. Заједнички свеобухватни акциони план, према ком Иран прекида свој нуклеарни програм у замену за укидање санкција. Међутим, у мају 2018. године амерички председник Доналд Трамп објавио је да његова земља излази из овог споразума и уводи нове санкције Ирану. После тога, Иран је у јулу поднео тужбу против Сједињених Америчких Држава суду Уједињених нација.