Како би сузбила агресију са Запада, Москва не би требало да се такмичи с Вашингтоном у броју атомских бомби, написао је Сивков у чланку. Председник Академије за геополитичке проблеме верује да би „асиметрични одговор“ био много боље решење за Русију, јер је у стању да направи нуклеарно оружје снажније од 100 мегатона.
Ако би области „критично опасне за геофизичке услове у Сједињеним Државама (попут супервулкана у Јелоустоуну и раседа Сан Андреас)“ биле мета таквих бојевих глава, такав напад би „гарантовао уништење САД као државе и целокупне транснационалне елите“, рекао је он.
Производња између 40 и 50 таквих мегабојевих глава за интерконтиненталне балистичке ракете или торпеда далеког домета гарантовала би да бар неколико њих стигне до мета без обзира на то како се нуклеарни сукоб Америке и Русије развија, сматра експерт.
Такав сценарио би обесмислио нуклеарни рат великих размера и свео шансе за такав сукоб на нулу, каже Сивков.
Када би Москва имала такво оружје, Вашингтон би почео да разговара с Москвом и одустао би од политике санкција Русији, наводи стручњак.
Председник САД Доналд Трамп упозорио је у понедељак Кину и Русију да намерава да увећа свој нуклеарни арсенал док се људи „не призову памети“.