„НАТО нема намеру да распоређује нове нуклеарне ракете у Европи. Као алијанса посвећени смо безбедности и заштити свих савезника. Позивамо Русију да обезбеди поштовање и да се врати у конструктивни дијалог са Сједињеним Америчким Државама о Споразуму о ликвидацији ракета“, истакао је Столтенберг.
Истовремено, Столтенберг је оптужио Русију да развија нове ракетне системе који би потенцијално могли да носе нуклеарно пуњење.
„Распоређивање руских ракета представља претњу Споразуму. Русија је током много година развијала, производила и испитивала нови систем: ССЦ-8 (9М729 према руској класификацији). Ове ракете су мобилне и тешко се прате. Оне могу да носе нуклеарно пуњење, што снижава праг нуклеарног сукоба“, истакао је он.
„Позивамо Русију да обезбеди усаглашеност (Споразума о ликвидацији ракета) и врати се дијалогу са Сједињеним Америчким Државама“, додао је он. Према речима генералног секретара НАТО-а, САД у потпуности испуњавају своје обавезе у оквиру овог споразума.
Сфере утицаја
Осим тога, у свом говору Столтенберг је констатовао да су Русија и Европа дужне да одустану од саме тезе о сферама утицаја, с обзиром на то да свака земља има право да самостално доноси одлуке.
„Русија мора да напусти идеју о сферама утицаја. У Русији постоји одређено схватање да велике државе имају одређено право да одлучују шта могу да раде њихови мали суседи. И да будем искрен, понекад се суочавам са сличним аргументима и у Европи! Ја то не разумем и не признајем“, коментарисао је генерални секретар НАТО-а.
„Ако се слажете с тим, слажете се са светским поретком у ком велике државе одлучују шта треба да раде мале, а ми не желимо такав светски поредак. Зашто морамо да тражимо дозволу Русије да у НАТО примимо Летонију, Литванију и Естонију? То нема никаквог смисла, јер су то три суверене независне државе које желе да се прикључе НАТО-у“, сматра он.
„Ако Швеђани изјављују да не желе да се придруже НАТО-у, у потпуности поштујем ову одлуку, осим ако, наравно, не желе да се придруже непријатељу“, у шали је додао Столтенберг.
Амерички председник Доналд Трамп изјавио је 20. октобра да Сједињене Америчке Државе намеравају да иступе из Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета. Заменик министра спољних послова Русије Сергеј Рјабков назвао је ову одлуку опасним кораком, а Вашингтон су такође критиковали и у Берлину и Пекингу. Истовремено је САД подржала Велика Британија, а НАТО је саопштио да је за Трампову одлуку одговорна Русија која, према оцени Алијансе, вероватно нарушава Споразум. Москва категорички негира ове оптужбе и за нарушавање оптужује Вашингтон.
Споразум о ракетама средњег и кратког домета потписан је 8. децембра 1987. године, током посете совјетског лидера Михаила Горбачова Вашингтону. Споразум је прво обухватао класу ракетног наоружања домета од 500 до 1.000 и од 1.000 до 5.500 километара, укључујући ракете Р-12 и Р-14, које је СССР 1962. године разместио на Куби, што је изазвало Карипску кризу.
Модернизација Бечког документа
Генерални секретар НАТО-а сматра и да се Русија понаша неконструктивно када је у питању модернизација Бечког документа.
„Свака земља, укључујући и Русију, има право да организује војне вежбе, али нам је потребна транспарентност и предвидљивост, механизми за комуникацију, а то се подрива чињеницом да Русија није конструктивна у погледу модернизације Бечког документа“, рекао је Столтенберг.
Он је додао да Русија није позвала ниједног савезника НАТО-а како би они посматрали њихове војне вежбе од времена завршетка Хладног рата.
НАТО је раније позвао Русију да помогне у модернизацији Бечког документа ОЕБС-а о мерама изградње поверења и безбедности. Алијанса предлаже да се обезбеди посматрање изненадних провера борбене готовости које спроводи Русија.
Бечки документ из 2011. предвиђа широку размену информација о војним снагама, планирању одбране и војним буџетима. Земље ОЕБС-а такође се међусобно информишу о одређеним видовима војних активности, позивају посматраче и врше инспекције. Сврха документа је додатно јачање поверења и безбедности међу земљама-учесницама (ОЕБС укључује 57 земаља у Европи, Азији и Америци).