Амбасадор Руске Федерације у БиХ Петар Иванцов рекао је у интервјуу за Срну да је крајње време да се почне са озбиљним разматрањем затварања Канцеларије високог представника (ОХР) у БиХ.
„То није само став Републике Српске, него то подржавају и Хрвати у БиХ. То питање добија све већу подршку унутар друштва у БиХ. Верујемо да би тај процес требало да добије подстицај, с обзиром на то да је БиХ суверена и независна. Страни протекторат је нешто што би требало да постане прошлост“, истакао је Иванцов.
Он је нагласио да је у БиХ, у политичком смислу, тренутно све у вези са формирањем нових власти након општих избора, одржаних 7. октобра.
„Задовољни смо чињеницом да су институције на свим нивоима у Републици Српској формиране или у процесу формирања који тече без проблема. Народна скупштина Републике Српске је конституисана, Жељка Цвијановић је преузела дужност новог председника Српске, а именован је и мандатар“, рекао је амбасадор Иванцов.
Он је напоменуо да је у току процес формирања нове владе Републике Српске, као и консултације за Веће народа Републике Српске и Дом народа Парламентарне скупштине БиХ.
„Свесни смо да су институције у Републици Српској функционалне. Желели бисмо да истакнемо висок ниво међупартијске сарадње у Републици Српској и формирање јаке, широке владајуће коалиције. Рачунамо да ће опозиционе партије конструктивно учествовати у процесу доношења одлука виталних по интересе Републике Српске“, рекао је руски амбасадор.
Према његовим речима, Русија позитивно гледа на почетак процеса формирања власти на нивоу БиХ.
„Желимо сваку срећу Председништву БиХ у конструктивном раду у интересу свих грађана. Уверени смо да ће се њихов рад заснивати на принципима Дејтонског споразума. Основу за сарадњу представља дијалог, компромис и консензус, те желимо да видимо максималну инклузију у процесу формирања власти на заједничком нивоу и избегавање блокаде“, рекао је Иванцов.
Он је изразио очекивање да институције на нивоу Федерације БиХ буду брзо формиране, уз узајамно разумевање ставова и избегавање реторике нових подела.
„Желели бисмо да политичке странке постигну договор који би поштовао интересе народа у БиХ. Спремни смо на сарадњу са свим политичким снагама и етничким заједницама у БиХ на прагматичној, за све прихватљивој основи, као што је то случај био и досад“, поручио је Иванцов у интервјуу Срни.
Вођена агресивна кампања против ЦИК
Он је изразио жаљење због агресивне кампање која је вођена против Централне изборне комисије (ЦИК) БиХ за време припреме, у току и након општих избора, као и у току процеса формирања власти.
„Изражавамо жаљење што је одређен број медија, од којих су чак неки финансирани из иностранства, али и поједини политички актери покушали да поентирају дискредитујући ЦИК. Покушај је био да се дискредитује и поткопа поверење грађана у ЦИК. То је опасно и контрапродуктивно“, упозорио је Иванцов.
Руски амбасадор је подсетио да је ЦИК једна од институција која је поменута у Дејтонском мировном споразуму.
„Такође, било је и разних изјава у вези са кршењем правила током изборне кампање, иако нисмо видели да су изнесени конкретни докази. ЦИК је испитао све жалбе политичких субјеката и донео одлуке. Судови су испитали накнадне жалбе и донели одлуке. Не видимо неке нерешене проблеме у вези са изборним резултатима, нити разлог да буду предмет даљих разговора“, рекао је Иванцов.
Он је позвао све странке и учеснике избора да се уздрже од вршења притисака на ЦИК, да би ова институција завршила свој посао у финализовању резултата избора.
„У потпуности подржавамо њихову независност. Верујемо да раде добар посао“, додао је Иванцов.
Кад је реч о реформи изборног законодавства, Иванцов сматра да би то требало да се догоди тек након потпуног успостављања институција на основу постојећих препорука међународних и локалних институција и у складу са законом.
„То би требало да се обави у конструктивној атмосфери, да се избегне непотребна критика, а процес би требало заснивати на сарадњи и дијалогу“, рекао је руски амбасадор.
Избори и формирање институција ће, како је навео, бити у фокусу редовне седнице политичких директора Савета за спровођење мира (ПИК) на састанку у децембру, а од које очекује концизан комунике окренут ка будућности БиХ.
У БиХ постоји подршка ЕУ интеграцијама, али не и НАТО-у
Говорећи о европским и евроатлантским интеграцијама БиХ, Иванцов је навео да постоји широка подршка за интеграције БиХ у ЕУ, али да, истовремено, питање чланства у НАТО-у „ствара пукотине у БиХ“.
„БиХ је суверена и независна и на њеним грађанима је да донесу одлуке које се тичу њене спољне политике. То се, такође, односи на чланство у различитим међународним и регионалним организацијама“, истакао је амбасадор Иванцов.
Он је навео да део процеса европских интеграција БиХ не искључује сарадњу са другим међународним факторима, што укључује и Руску Федерацију и тај приступ поздрављамо.
„Кад је реч о НАТО-у, нема консензуса у друштву у вези са чланством у Алијанси. То је потврђено Декларацијом Народне скупштине Републике Српске о војној неутралности и изјавама члана Председништва БиХ из Републике Српске Милорада Додика и лидера из Републике Српске“, подсетио је Иванцов.
Намера да се БиХ увуче у НАТО, каже руски амбасадор, представља кршење дејтонских принципа равноправности народа и улоге ентитета у доношењу кључних одлука које се тичу спољне политике.
„Руска Федерација не подржава проширење НАТО-а у Европи и не видимо ниједан валидан војни или безбедносни разлог за то. Верујемо да тај процес ствара само нове поделе у Европи, а не доприноси стабилности и безбедности у региону“, истакао је Иванцов.
Успешна привредна сарадња
Говорећи о привредној сарадњи Руске Федерације, Републике Српске и БиХ амбасадор Иванцов је оценио да се она успешно развија.
„Видимо да је привредна сарадња систематична и да смо међу кључним међународним инвеститорима и спољнотрговинским партнерима БиХ. Та сарадња се заснива на прагматичним и узајамно корисним принципима. Руска предузећа овдје у БиХ су битни порески обвезници, али и значајни послодавци“, рекао је Иванцов.
Он је као пример навео чињеницу да су „Зарубежњефт“ и Рафинерија Брод од 2007. године до данас уплатили 2,4 милијарде евра пореза у буџете ентитета и БиХ.
„То је значајна сума. У оквиру својих активности Рафинерија Брод запошљава од 2.000 до 2.500 радника. Говорим само о Рафинерији Брод, а ту имамо и Рафинерију уља Модрича, мрежу бензинских пумпи, ’Збербанка‘, ’Гаспромњефт‘… Тако да смо веома битан фактор економског развоја БиХ“, нагласио је Иванцов.
Он је напоменуо да се повећава и извоз воћа и поврћа, као и да су у току консултације како би се омогућио извоз млечних производа и меса из БиХ у Руску Федерацију.
Иванцов је изразио задовољство што је и у области културне сарадње двеју земаља остварен битан напредак, истичући да ће тај процес бити охрабриван и убудуће, заједно са властима Републике Српске и Федерације БиХ.