Према његовим речима, група руских ПВО у Сирији контролисала је ваздушну ситуацију над практично целом њеном територијом, а након ступања на дужност само једног дивизиона противракетног система С-300В4 примећен је значајан пад интензитета летова авијације коалиције.
Осим тога, Борисов је истакао да су батерије лансирног система „Панцир С“, распоређеног у Сирији, уништиле велики број беспилотних летилица и ракета, а такође су обезбедиле и покривање за нападе војске и војне технике.
Руски системи С-300В4 постављени су на борбену дужност у Сирији за осигуравање безбедности аеродрома Хмејмим и логистичке базе „Тартус“. Након њих су у подручју ове војне базе дужност преузели напреднији системи С-400.
Показатељи поузданости авиона Су-35 и Су-30СМ током употребе у Сирији премашили су очекиване перформансе 3-4 пута, изјавио је Борисов.
„Постигнути показатељи поузданости нових авиона Су-35 и Су-30СМ при интензивној борбеној експлоатацији прекорачили су нормативе 3-4 пута“, рекао је потпредседник Владе Русије.
Осим тога, ови ловци демонстрирали су висок потенцијал мултифункционалности, користећи наоружање карактеристично за нападачке авионе у ударима на положаје терориста, објаснио је Борисов.
Он је додао да су нападачки хеликоптери Ка-52К „Катран“, који су се први пут користили са палубе носача авиона „Адмирал Кузњецов“, потврдили постављене карактеристике током операције у Сирији.
Хеликоптери Ка-52К су употребљени у Сирији у новембру 2017. године током похода „Адмирала Кузњецова“ у Средоземном мору.
Из ваздухопловне базе Хмејмим дневно је полетало до 100 авиона и хеликоптера руске групе у Сирији захваљујући добро организованом раду инжењерских служби, изјавио је Борисов.
Он је додао и да су оперативно-тактички ракетни систем „Искандер“ и лансирни противракетни системи „Торнадо Г“ и „Смерч“ у борбама у Сирији показали своју високу ефикасност.
Према његовим речима, руско оружје у целини је током кампање у Сирији потврдило своје високе карактеристике.
„Рад у борбеним условима потврдио је високе карактеристике руског оружја и њихове традиционалне предности — лакоћу рада и поузданост у употреби“, нагласио је потпредседник Владе Русије.
Оружани сукоб у Сирији траје од 2011. године. Крајем 2017. године проглашена је победа над терористичком групом ДАЕШ у Сирији и Ираку. У појединим деловима земље наставља се чистка милитаната. У овом тренутку у првом плану је политичко решавање ситуације, обнова Сирије и повратка избеглица.