Стручњаци тврде да Вашингтон прави велику грешку потцењујући све ближу сарадњу Москве и Пекинга. Такође се истиче да су Сједињене Америчке Државе изгубиле некада повољну позицију из времена друге половине Хладног рата, када су односи између њих и СССР-а и Кине били појединачно много бољи него између саме Москве и Пекинга.
Без обзира на то, аналитичари наглашавају да упркос прилично добрим односима између Русије и Кине, у овом тренутку нема говора о званичном савезу између двеју земаља. Према мишљењу стручњака Пекинг се још увек плаши да би савез са Москвом могао знатно да ослаби економску сарадњу са Вашингтоном. С друге стране, Кина је изузетно позитивна у погледу продубљивања економске сарадње са Русијом у целини, али неће предузимати мере за заштиту Москве од притиска Запада — на пример, потпуно прећи на финансијске трансакције у националним валутама.
Лист подсећа на речи амбасадора Кине у Сједињеним Америчким Државама Цуија Тјанкаја који је изјавио да на фотографији са насмејаним и испруженим рукама Владимира Путина и Си Ђинпинга недостаје насмејано лице Доналда Трампа. Дипломата је навео да је за Кину исплативије да ради са Русијом и другим земљама како би се убрзало стварање мултиполарног света, уместо да са Вашингтоном стално буде у биполарном сукобу са Москвом.
Такође се истиче да су амерички аналитичари са скептицизмом дуго размишљали о могућности дубоке сарадње Русије и Кине. Међутим, Сједињене Америчке Државе су несвесно предузимале кораке који су само приближавали Москву и Пекинг. А сада је „најтеже питање“ за Вашингтон како да одговори на такво зближавање, закључује лист.