Трампово писмо косовској влади, у коме их је позвао на укидање такси Србији у циљу јачања дијалога, премијер такозване владе Косова Рамуш Харадинај очито није разумео баш најбоље. Потврда томе је одбијеница за америчку визу, што значи да неће моћи да учествује у раду Конференције о Балкану, која треба да буде одржана почетком фебруара, а на коју је иначе позван још раније.
Може ли се овај потез Америке тумачити као нека врста „санкција Приштини“? Да ли Косово ово треба да схвати озбиљно, или је одбијање визе Харадинају само последица техничких околности, с обзиром да је америчка влада у блокади?
Каријерни дипломата Зоран Миливојевић за Спутњик каже да сасвим сигурно одбијање визе Харадинају нема везе са чињеницом да је влада САД у блокади, већ да се најновија реакција Вашингтона може тумачити као одлучност америчке администрације да се у пракси примени писмо које је Доналд Трамп послао Приштини 14. децембра прошле године.
„Све што је у том писму речено треба третирати крајње озбиљно — да ова америчка администрација која је у последњој години мандата има намеру и циљ да реши косовско питање, онако како је то Трамп и написао у писму и да то укњижи као свој спољнополитички успех у предизборној години. Рекао бих да је ово сад тестирање послушности и претња санкцијама уколико те послушности нема, али из позиције да Американци желе пошто-пото да поново дође до дијалога, како би реализовали политичке циљеве који су изнети у писму“, објашњава наш саговорник.
Према његовим речима, ствар је озбиљна, а иза овог демарша, како га је назвао, Харадинају очигледно без поговора стоји актуелна америчка администрација. Миливојевић подсећа и да је Трамп у писму јасно дао до знања да Америка подржава дијалог који је вођен у формату Вучић—Тачи.
„Односно, да подржава Тачија. Он је иначе и до сада био резервисанији према неким одлукама које је доносила влада Косова и према наступима Харадинаја, Љимаја и Весељија, а ова мера недавања визе Харадинају је савим сигурно потврда америчког става да Америка стоји иза Тачија“, додаје Миливојевић.
Осим тога, истиче Миливојевић, овај демарш Приштини је уједно и потврда онога што се налази у Трамповом писму, а то је да Американци на ово гледају као на своју ствар и да њих ни на који начин не обавезују разговори који су вођени на нивоу Европске уније. Суштина је у томе да Приштина треба да има у виду само оно шта Америка тражи.
„Ово би могао да буде и знак диференцијације када је реч о косовском руководству, посебно сада када је Суд за злочине ОВК покренуо процес и када су њиме обухваћени и неки из тог политичког врха. То може да значи да ће Американци заиста играти на Тачија и да је он био њихов играч и контакт од раније. Дакле, планирају да са Тачијем разреше косовски чвор“, уверен је Миливојевић.
Наш саговорник напомиње да сама реакција Харадинаја на одбијање визе потврђује и то да су они таоци власти и да би њеним губитком били политички мртви. Миливојевић је уверен да ће се Харадинај и људи око њега управо због тога грчевито држати власти и да ће покушати и том тврдом линијом да испослују одступницу, односно неке политичке гаранције од Америке, везано за њихову личну и политичку судбину.
Иначе, министар спољних послова Србије Ивица Дачић рекао је, гостујући у Дневнику РТС-а, да је за Србију оваква реакција позитивна, јер јасно каже да подршка САД Приштини неће бити безусловна. Осим тога, додао је Дачић, ово је и показатељ да смо исправно поступили у одлуци да Србија не уводи контрамере и да Србија неће опструирати дијалог, али и да су САД реаговале много оштрије него ЕУ, када је реч о увођењу такси.