„Пронашли смо посмртне остатке 132 деце и 262 ламе. Најновија вест је да је десеторо из 132 деце припадало водећем слоју Чиму културе. На себи су имали веома квалитетну, украшену одећу и капе од перја“, изјавио је археолог.
Према речима Приjета, који руководи групом истраживача, археолози воде истраживања на северу Перуа. Археолог је истакао да откривени остаци припадају деци узраста од 6 до 14 година, и да је то откриће резултат истраживања, која су почела 2016. године под руководством „Националне географије“. Како је изјавио, посмртни остаци указују на то да у култури Чиму нису жртвована само деца из нижих друштвених слојева него су и „Чиму вође жртвовале своју децу“, о чему сведоче остаци раскошне одеће. Сматра се да су се у то време људске жртве приносиле како би се припадници културе ослободили од неповољних природних појава.
Према речима археолога, жртвовање деце имало је важну улогу не само током религиозних ритуала него је то утицало и на „занатску индустрију“.
„Баш као што су Египћани развили погребну индустрију стварајући монументалне маузолеје или саркофаге, чини се да је и Чиму култура настојала да њихове жртаве буду приношене са украшеним тканинама, металним артефактима, егзотичним перјем из Амазоније“, додао је Приjето.
Раније су археолози у Перуу открили доказе о најмасовнијем жртвовању деце у Америци. Према речима научника више од 140 деце и 200 младих лама жртвовано је током једног ритуала, пре око 550 година у ери постојања слабо изучаване културе Чиму. Место жртвовања, познато као Хуанчакито, налази се на литици са погледом на Тихи океан на северу Перуа.