„Председника су гурали на ту провокацију, али су је власти Венецуеле врло паметно и лепо избегле. Мислим да то показује апсолутно расположење Владе Мадура да се унутрашња катаклизма реши мирним путем“, објаснио је дипломата.
Шчетињин је истакао да Москва није у контакту са венецуеланским опозиционаром.
„То што господин Гваидо верује, његово је право, притом, знамо да је то апсолутно несамостални политичар који усаглашава своје кораке са САД“, рекао је Шчетињин.
„Што се тиче контаката са опозицијом, више пута смо саопштили да сматрамо важним помагање у успостављању контакта унутар Венецуеле између свих конструктивно и патриотски расположених сила ове државе. У том случају смо спремни да помогнемо у успостављању дијалога“, нагласио је он.
„Ако Гваидо није спреман за дијалог, нема разлога за контакте са њим“, саопштио је дипломата.
Москва је спремна да разговара са САД о Венецуели на експертском нивоу, али само на основу Повеље УН.
Он је додао да Русија разрађује питање слања још једне серије хуманитарне помоћи у Венецуелу преко структура Уједињених нација.
„Да. Шаљемо хуманитарну помоћ преко УН, СЗО и шире. Канали се разрађују и координишу“, одговорио је Шчетињин на питање о могућности слања нове серије помоћи преко Светске здравствене организације.
Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров изјавио је 1. марта да је Русија послала прву серију лекова у Венецуелу од 7,5 тона. Према његовим речима, Русија је од Венецуеле добила додатни списак лекова потребних Каракасу.
Он је навео да је Русија спремна да са Сједињеним Америчким Државама размотри ситуацију у Венецуели на експертском нивоу, али само на основу Повеље Уједињених нација.
„Одржана су два телефонска разговора (између министра спољних послова Сергеја) Лаврова и (америчког државног секретара Мајка) Помпеа, током којих се разговарало о Венецуели. И друго, наша страна је нагласила спремност за такав разговор са америчком страном на експертском нивоу, под основним условом да се тај разговор заснива на одредбама Повеље Уједињених нација“, објаснио је Шчетињин.
У Венецуели су 21. јануара почели масовни протести против актуелног председника Венецуеле Николаса Мадура. Председник Парламента Венецуеле Хуан Гваидо 23. јануара се прогласио за привременог шефа државе. Сједињене Америчке Државе и низ других земаља признале су Гваида и захтевају од председника Венецуеле Николаса Мадура, ког не сматрају легитимним шефом државе, да не дозволи насилне акције против опозиције. Мадуро је Гваида назвао „марионетом Сједињених Америчких Држава“. Лидера Венецуеле Николаса Мадура као легитимног председника подржавају Русија, Кина и низ других земаља.