„Боинг 737“ који је летео од Адис Абебе у Најроби срушио се са 157 путника и чланова посаде шест минута после полетања, а нико није преживео.
Приземљени авиони „боинг 737“ чине више од четвртине укупне авио-флоте, навела је агенција Ројтерс.
Акције компаније за производњу авиона „боинг“ пале су за 10 одсто на прелиминарном трговању пре отварања берзе у понедељак због пада авиона „боинг“ у Етиопији, види се из података берзе.
Према стању од овог јутра, акције компаније на Њујоршкој берзи изгубиле су 9,12 одсто вредности, спустивши се на 384 долара по акцији. На отварању прелиминарног трговања у понедељак, оне су пале за 10 одсто.
И „Етиопијан ерлајнс“ је такође приземљио своје летелице „боинг 737“ због „додатне безбедносне предострожности“.
Иако још није утврђен узрок пада авиона, авио-компанија је одлучила да приземљи преостала четири авиона „боинг 737“ до даљњег као „додатну меру предострожности“, пренела је агенција АП.
„Етиопијан ерлајнс“ користи пет тих модела авиона и чека на испоруку још 25.
Портпарол компаније је рекао да је настављена потрага за телима страдалих и деловима летелице, посебно црне кутије.
Форензички стручњаци су стигли из Израела у Етиопију, како би помогли у истрази.
Ниједна друга авио-компанија засад није саопштила да ће приземљити своје „боинг 737 макс 8“. До краја јануара, „Боинг“ је купцима испоручио 350 авиона „боинг 737“.
Ово је други удес „боинга 737“ — у октобру прошле године је индонежански авион истог модела пао 13 минута по полетању са аеродрома у Џакарти, пренео је Танјуг.
Тада је погинуло 189 путника и чланова посаде, подсетила је британска агенција.