Универзитет у Косовској Митровици је једина високошколска установа на српском језику која изводи наставу по плану Владе Србије. Нацртом закона о високом образовању на Косову предвиђа се да статут, организација и унутрашње процедуре те установе буду „у складу са централним законодавним оквиром Косова“.
У косовском министарству образовања кажу да је „неразумно да институција на Косову настави да функционише по српском плану и програму“.
Ректор српског Универзитета у Косовској Митровици Раде Грбић, гостујући у Дневнику РТС-а, подсетио је да је право на образовање једно од основних људских права.
Најаву власти у Приштини због тога оцењује као покушај гушења људских права Срба на Косову и Метохији, а крајњи циљ да се наведу на исељавање или асимилацију.
Чланство Универзитета у Митровици у међународним организацијама је својеврсна заштита од намера Приштине, сматра Грбић.
„Универзитет са привременим седиштем у Косовској Митровици је равноправни члан Конференције универзитета Републике Србије и, што је још значајније, равноправни члан Европске асоцијације универзитета при којој смо регистровани као универзитет у образовном систему Републике Србије са наставом на српском језику, тако да и то представља једну од значајних заштита нашег универзитета“, објашњава Грбић.
Још један у низу притисака
Грбић каже да га нико из Приштине још није контактирао у вези са евентуалном изменом статуса Универзитета.
„Недвосмислени став свих студената, наставника, запослених јесте да око Универзитета нема компромиса. Тај универзитет је био, јесте и остаће у образовном систему Републике Србије. Свако друго решење и промена статуса тог универзитета би довели у питање опстанак српског националног бића на Косову и Метохији“, упозорава ректор.
Међутим, да би закон који би омогућио промену статуса универзитета био усвојен, неопходни су и гласови Српске листе.
Посланик Српске листе у косовској скупштини Игор Симић каже за РТС да је најава из Приштине још један у низу притисака.
„Врло добро знају да је Универзитет из Приштине са привременим седиштем у Косовској Митровици један од стубова опстанка Срба на овим просторима и зато је трн у оку пре свега онима који желе да заузму север Косова“, сматра Симић.
Он напомиње да га не би изненадили било какви једнострани потези Приштини. Ипак, указује на чињеницу да, правно гледано, закон о високом образовању на Косову не може да буде усвојен без четири гласа посланика Српске листе.
„Срби то ни на који начин неће дозволити, нити ће се иједан посланик Српске листе пружити подршку таквом сценарију“, изричит је Симић.
Универзитет у Косовској Митровици похађа око 8.000 студената, а знање са њима дели 1.300 запослених.