„Све умешане либијске стране требало би да покажу мир и уздржаност. Очигледно је да војни сценарио може да сруши ионако изузетно тешку ситуацију у земљи, што ће резултирати новим жртвама и разарањима. Такав развој догађаја ће удаљити могућност успостављања одрживог међулибијског инклузивног политичког процеса под покровитељством Уједињених нација са крајњим циљем постизања јединствених ефикасних државних институција путем општих избора“, наглашава се у саопштењу Министарства спољних послова Русије.
Министарство је такође потврдило да не постоји алтернатива политичком решењу у Либији.
„Потврђујемо да не постоји алтернатива политичком решењу у Либији и залажемо се да водеће либијске војно-политичке снаге покажу потребан осећај одговорности за судбину земље, одустану од оружаних метода борбе за власт и крену путем заједничког решавања приоритетних задатака обнове либијске државности, укључујући и борбу против тероризма“, наводи се у саопштењу на сајту Министарства спољних послова Русије.
У документу се додаје да се Русија придружује позивима генералног секретара Уједињених нација Антонија Гутереша да се прекину војне операције у Либији, а посебно офанзива Либијске националне армије на Триполи.
„Стране супротстављене Либијској националној армији, укључујући међународно признату Владу националног јединства, мобилишу своје снаге и прикупљају појачања. Постоји реална опасност од оружаног сукоба великих размера… Гутереш је већ изразио озбиљну забринутост због најновијих догађаја у Либији и позвао на уздржавање од оштрих изјава и заустављање војних операција. Придружујемо се том позиву“, пише у саопштењу Министарства.
У четвртак је командант Либијске националне армије маршал Халифа Хафтар наредио својим снагама да почну офанзиву на Триполи како би се „ослободио од терориста“. Медији су саопштили да су јединице Либијске националне армије преузеле контролу над градовима Гарјаном и Сурманом јужно од главног града Либије. Са друге стране, премијер Владе националног јединства у Триполију Фајез Сараџ наредио је да се уколико буде потребно употреби сила након саопштења да је Либијска национална армија успоставила контролу над градовима јужно и западно од Триполија.
Након свргавања и убиства Муамера ел Гадафија 2011. године, у Либији је почела политичка криза. Тренутно је у земљи двовлашће. Парламент који је изабрао народ влада на истоку, а на западу, у главном граду Триполију, налази се Влада националног јединства на челу се Фајезом Сараџом, која је формирана уз подршку Уједињених нација и Европске уније.
Власти источног дела земље раде независно од Триполија и сарађују са Либијском националном армијом, која води дуготрајан рат са милитантима. Уједињене нације предлажу да се на пролеће 2019. у Либији одрже општи избори, чији би резултати требало да доведу до формирања легитимних и општепризнатих органа власти.