Британски медији су раније саопштили, позивајући се на бивше и садашње неименоване сараднике обавештајних служби, да председник САД Доналд Трамп првобитно није планирао да протера 60 руских дипломата због тровања бившег двоструког шпијуна Сергеја Скрипаља и његове кћерке Јулије, али је руководилац ЦИА Џина Хаспел, која је тада, у марту 2018. била заменик шефа обавештајне агенције, успела да га убеди да то учини уз помоћ фотографија деце и патака, наводних жртава хемијског тровања.
„Као и сви други, први пут смо сазнали да постоје такве фотографије из текста ’Њујорк тајмса‘. Информације о наводно отрованој деци и угинулим паткама изазивају чуђење. Британске власти и медији су преносили да су након инцидента поједини грађани, међу којима су и деца, ради предострожности прегледани. Међути, ни код кога од њих нису откривене последице тровања. Ниједном није споменуто да су угинуле патке или друге животиње, уколико се не рачунају домаће животиње Сергеја Скрипаља које су из неког разлога усмртили у лабораторији у Портон Дауну“, навео је представник Амбасаде Русије.
Он је навео да би, да су у инциденту заиста повређена деца и то у таквој мери да су њихове фотографије успеле да промене однос председника САД према догађају, то одавно било познато широкој јавности као додатни „доказ“ о опасности коју представљају „неразумна дејства руских специјалних служби“.
„Пошто таквих сведочанстава све до сада није било, сматрамо да то није истина. Ако се може веровати ’Њујорк тајмсу‘, долазимо до закључка: америчке специјалне службе (није искључено — на основу извештаја британских колега) организовале су након Солсберија нову спиралу заједничке западне антируске кампање, доставивши свом шефу државе очигледне фалсификате. Исто то је, уосталом, уочено у читавом низу епизода у којима је ’употребљено хемијско оружје‘ у Сирији, а раније и ’пронађено оружје за масовно уништење у Ираку‘“, изјавио је руски дипломата.
У Солсберију су 4. марта прошле године, према наводима британских власти, отровани бивши официр Државне обавештајне управе (ГРУ) Русије Сергеј Скрипаљ и његова кћерка Јулија. Лондон сматра да је у тровање хемијском супстанцом А-234 умешана руска држава, што Москва категорички негира. Министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров је изјавио да се „случај Скрипаљ“ распада пред очима због одсуства било каквих доказа о умешаности Русије у тај инцидент.