Како је појаснио, на последњем састанку са представницима Руске службе за фитосанитарни надзор „Росељхознадзор“ представљен је програм управљања штетним организмом „монилинијa фрутикола“, због које је забрана и уведена, те се у наредних неколико дана очекује посета руских инспектора Србији, како би се уверили да су те мере заиста уведене.
Милосављевић је прецизирао да се посета руских фитосанитарних инспектора очекује од 24. до 26. априла, након чега би требало да стигне и званично одобрење за извоз коштуњавог воћа у Русију и то најкасније почетком маја, односно након празника.
Током њиховог боравка се очекује да ће обићи српске извозне капацитете, као и поједине произвођаче коштуњавог воћа, а најпре нектарина и бресака и трешања, појашњава Милосављевић.
Он каже и да овде није реч о некој стандардној регулативи обнове дозволе на одређени период, већ да се ради о појединачном случају до којег је дошло јер је „Росељхознадзор“ уочио огроман број пошиљки из Србије заражених овим штетним организмом.
„Овде није реч ни о чему неуобичајеном. Међутим, с обзиром да је штетни организам уочен у већем броју пошиљки из Србије, Русија је при крају извозне сезоне донела ту меру како би Србија предузела све што је потребно да се тако нешто не понови. На Русији је сада да направи увид у то да је Србија све то спровела у дело“, закључио је Милосављевић.