Лавров и Коно су разговарали 10. маја у Москви и том приликом се договорили да се 30. маја у Јапану састану у формату „два плус два“, односно заједно с министрима одбране двеју земаља. Двојица дипломата су се договорила и да наставе разговоре о конкретизовању економске делатности на Јужним Курилима.
Према наводима Министарства иностраних послова Јапана, Лавров и Коно су разговарали и о ситуацији на Корејском полуострву.
„То је био веома важан састанак. Главно питање није био мировни споразум Русије и Јапана, него самит Јапана и Северне Кореје, за чије остварење јапански премијер Шинзо Абе очекује Путинову помоћ и подршку“, рекао је Накамура.
Експерт сматра да је управо због тога шеф јапанске дипломатије допутовао у Москву, док је генерални секретар јапанске Владе Јосихиде Суга истовремено боравио у САД.
„Након састанка Владимира Путина и Ким Џонг Уна у Владивостоку управо Русија може да пружи највећу подршку Јапану: односи Северне Кореје са САД и Јужном Корејом су у застоју. А сада испада да се међу лидерима земља-учесница шестостраних преговора о Северној Кореји једино Абе није сусрео с Ким Џонг Уном“, указао је Накамура.
Он сматра да јапански премијер има план да одржи састанак с Ким Џонг Уном пре самита „Двадесеторице“ који ће бити одржан у Осаки крајем јуна. Тада би Јапан, као земља-домаћин самита могла да пренесе најновије информације о Северној Кореји осталим учесницима у шестостраним преговорима — Русији, Кини, САД и Јужној Кореји.
Накамура сматра да је управо Русија помогла Јапану да одржи историјски самит премијера Џуничира Коизумија с оцем садашњег севернокорејског лидера Ким Џонг Илом 2002. године.
„Ситуација веома подсећа на ону која постоји сада: 23. августа 2003. године Владимир Путин се у Владивостоку срео с Ким Џонг Илом, а већ 17. септембра одржан је историјски самит Јапана и Северне Кореје, након чега су Јапану била предата петорица Јапанаца заточена у тој земљи. Обратите пажњу на то да је већ следећег дана Коизуми звао Путина телефоном да би му захвалио за подршку и помоћ у организацији тог сусрета. По истом сценарију догађаји би могли да се развијају и овога пута“, сматра политиколог.
Накамура је подсетио да је Абе у то време био заменик генералног секретара Владе и да је био одлично упознат са закулисном страном разговора и улогом Русије у томе, тако да би сада могао да проба да понови то успешно искуство.