Према његовом мишљењу, иако је након извештаја Заједничке групе за истрагу о катастрофи и даље остало много питања без одговора, пре свега оних која се тичу релевантних доказа о било чијој одговорности, владе Холандије и Аустралије пожуриле су да оптуже Русију за обарање малезијског „боинга“.
Ротцер сматра да из тактичких разлога Украјини није дозвољено да се прикључи оптужбама — њено учешће у Заједничкој групи за истрагу о катастрофи МХ17 многи критички оцењују, пошто је Кијев непосредно умешан у конфликт.
Немачки новинар је уверен да се Амстердам и Канбера не надају напредовању истраге. Према његовим речима, они очекују да Москва макар делимично призна кривицу и да исплати компензацију рођацима жртава трагедије.
Ротцер такође сматра да Европски суд за људска права намерно одуговлачи разматрање случаја о компензацијама рођацима жртава, јер је за Запад то веома деликатно питање.
Новинар подсећа да је портпаролка Министарства иностраних послова Русије Марија Захарова оптужила Холандију да је покушала да прикрије доказе о паду МХ17, тврдећи да холандска страна није објавила службену преписку како би заштитила Кијев и изнова оптужила Русију.
Аутор претпоставља да су холандски посланици затражили објављивање тих докумената, јер су имали основане сумње у то да Украјина није водила рачуна о ризицима који прете цивилним авионима изнад Донбаса.
„Занимљиво је, ипак, то што на Западу нико не критикује Кијев због тога што је у оквирима такозване ’антитерористичке операције‘ ангажовао оружане снаге против побуњених Украјинаца, који су организовали покрет против ’Мајдана‘, због чега се сукоб и заоштрио“, навео је Ротцер.
У јулу 2014. године изнад Доњецка се срушио малезијски „боинг“. Свих 298 путника и чланова посаде је погинуло. Кијевске власти су за катастрофу оптужиле устанике у Донбасу, који су саопштили да не располажу средствима којима би могли да оборе летелицу на тој висини.