Дрецун каже за Спутњик да Србија неће ћутати на лажи које је изнела Приштина у америчком Конгресу преко своје лобистичке групе, него ће се ангажовати да права истина о злоделима ОВК изађе на видело.
„Као председавајући ове Радне групе покренућу иницијативу да преко српског кокуса у Америци презентујемо сазнања и документацију, као и доказе за злочине до којих смо дошли, а које је починила терористичка ОВК и све у складу са извештајем Дика Мартија, на основу којег је и формиран Специјални суд за ОВК“, објашњава Дрецун.
Наш саговорник додаје да ће се српском кокусу обратити писменом молбом да ово организују, подсећајући уједно да су Албанци већ тако нешто урадили у САД, чим су чули да Београд тако нешто има у својој агенди. Дрецун истиче да се неће зауставити само на српском кокусу, већ да ће покушати да исту ствар организује и преко кокуса других пријатељских држава као што је Израел, али и шире.
„Исте активности покушаћу да усмерим и према Уједињеним нацијама и према земљама које су нама пријатељске. Такође, и према Европском парламенту и Савету Европе, како бисмо што више парирали лажној слици коју Албанци покушавају да створе о наводном геноциду над њима“, каже Дрецун.
Он напомиње да су активности које су предузели Албанци, износећи лажне информације пред Спољнополитичким одбором америчког Конгреса, остале без одјека, јер чак и су и странци свесни да су то неистине. Ово, како наглашава, неће бити „рат жртвама“, већ рат између истине и лажи — пропаганде и чињеница.
„Ми желимо само да предочимо сазнања до којих је дошао и Дик Марти и на основу којих је Приштина и изгласала Закон о оснивању Специјализованих судских већа. Говоримо о свим жртвама. Терористичка ОВК је убијала и Албанце као и Србе, исто као што је паралелно силовала и Албанке и Српкиње. За све то постоје докази. Чак и на западу појединци иду са проценама да је две трећине Албанаца убијено од стране ОВК од укупног броја страдалих Албанаца“, напомиње Дрецун.
Наш саговорник сматра да је покушај Албанаца да изврну чињенице о жртвама био само корак ка отпочињању међународне кампање, која је имала за циљ да се створи потпуно погрешна слика да су Албанци жртве некаквог измишљеног геноцида и да не може да се суди жртвама, већ другој страни, у овом случају Србима.
Иначе, српски кокус у америчком Конгресу обновљен је 2017, а окупља око двадесетак чланова, као што су републиканац Тед По и демократа Емануел Кливер, који су јако заинтересовани за Србију. Чланови српског кокуса начелно су спремни да подрже питања од значаја за Србију, а која су на линији интереса САД и то се посебно односи на европске интеграције и на остваривање стабилности Западног Балкана.
Чланови кокуса могу да утичу на Конгрес да донесе одређене резолуције или да спречи усвајање оних докумената који су негативни по нас. Они су и на линији комуникације са америчком Владом, која је креатор политике САД.