Због сумње да се илегално баве трговином људских органа, инспекција је привремено затворила четири приштинске болнице, против 17 здравствених радника и особља су поднете кривичне пријаве и сви ти предмети су још увек у истражном поступку, пишу „Новости“.
Нора Краснићи, вршилац дужности главног инспектора здравства у косовском Министарству здравља, изјавила је да је током инспекције у тим приватним болницама утврђено да су се бавиле незаконитим активностима, а смрзнуте људске ћелије су пренете на Одељење гинекологије косовског универзитетског клиничког центра да би биле сачуване.
Здравствена инспекција, заједно са Косовском полицијом, спровела је инспекције у неким приватним болницама које имају дозволу за пружање услуга у области медицинске оплодње.
Сврха инспекција била је контрола спровођења Закона о репродуктивном здрављу.
Том приликом су, пише приштинска „Газета експрес“, утврђене неке повреде Закона о репродуктивном здрављу, према којима је Здравствена инспекција изрекла меру привремене обуставе активности у овим институцијама.
У међувремену, Косовска полиција је применила одређене мере према здравственим радницима у тим болницама у складу са законским одредбама полиције.
Баки Кељани, портпарол Косовске полиције, изјавио је да је Одељење за трговину људским органима током инспекције у поменутим болницама утврдило низ криминалних радњи, незакониту трансплатацију и трговину људским органима и ћелијама.
Због тога је, додао је, 17 особа ухапшено, међу којима осим грађана с Косова, има и припадника других националности.
„Случај се односи на приватне клинике за које се сумња да су починиле кривична дела незаконите трансплантације и трговине људским органима и ћелијама, саизвршилаштво и неодговорно лечење. У тим случајевима сумња се на укупно 17 особа. Ови случајеви су процесуирани у сарадњи са Здравственим инспекторатом у оквиру Министарства здравља, а одлуком инспектора ИВФ одељења те болнице су затворена. Против осумњичених је поднета кривична пријава и истрага је у току“, рекао је Кељани.
У међувремену, адвокат једне од ових приватних болница Бесник Бериша тврди да нема доказа да постоји злоупотреба ћелија или ембриона.
Он тврди такође да су све што су видели у евиденцији Инспектората здравства били неки технички недостаци у вези са вођењем евиденције, прелиминарних изјава или потписа.
Међутим, предмети су под истрагом.