Ханово упозорење Европској унији због Западног Балкана

Политички компромис на Западном Балкану мора бити награђен, поручује уочи сутрашње седнице Савета ЕУ комесар за преговоре о приступању Јоханес Хан.
Sputnik
Кад би комшије изашле на „природне границе“ — нестале би три и по екс-Ју републике

У околностима у којима би Савет ЕУ могао сутра поново да одложи одлуку о покретању приступних преговора са Северном Македонијом и Албанијом, Хан је позвао министре ЕУ да што пре омогуће покретање приступних преговора са Северном Македонијом и оценио да би то био важан сигнал за цео регион, преноси Танјуг.

„Ако дође до поновног покретања дијалога између Србије и Косова, они морају да виде да ће инвестиција у проналажење политичког компромиса бити награђена. У супротном немају подстицај. Сви треба да схвате колико је у интересу целог региона важно да се да сигнал једној земљи“, поручио је Хан.

Јоханес Хан је пред сутрашњи састанак Савета ЕУ, на којем ће се разматрати политика проширења и оцењивати напредак земаља у процесу евроинтеграција, поновио да је Северна Македонија урадила све што је од ње тражено и упозорио да би свако одлагање адекватног одговора ЕУ на то представљало ризик.

Он је поновио да ако једна земља, која је инвестирала много у европску перспективу и чији су лидери показали храброст у постизању компромиса, не буде награђена за то, ЕУ губи кредибилитет, али и моћ деловања у целом региону Западног Балкана.

Четнички војвода Ана Брнабић

Министри спољних и европских послова ЕУ на састанку Савета у Луксембургу сутра би требало да донесу закључке и препоруке о даљим корацима земаља које се налазе у процесу приступања ЕУ.

Очекује се и да се дефинише и одговор Савета на препоруку Европске комисије о покретању приступних преговора са Северном Македонијом и Албанијом.

Према последњим информацијама, та одлука би могла бити поново одложена.

Док се група земаља, на челу са земљама Балтика и Централне Европе, залаже за отварање приступних преговора већ у јуну, Немачка тражи одлагање до септембра, због расправе у Бундестагу.

Истовремено, Француска и Холандија сматрају да би та одлука за Северну Македонију могла бити донета и касније, а противе се и почетку приступних преговора са Албанијом због неубедљивих доказа о напретку у области владавине права, првенствено у борби против организованог криминала.

Коментар