Да ли ће Град светлости бацити дубоку таму на кључни балкански спор

Sputnik

Две недеље дели Приштину и Београд од најављеног састанка у Паризу под патронатом Немачке и Француске, а већ се шушка да до тог састанка може и да не дође, јер су очекивања различита на Косову и у Централној Србији.

Шта може да спречи најављени састанак и какве би биле евентуалне последице тог новог преговарачког краха?

Милован Дрецун, председник Одбора за Косово и Метохију у Скупштини Србије, напомиње да тај састанак треба да донесе неки резултат и зато би све морало темељно да се припреми.

„Једини резултат који би сада могао да се постигне је да се договори наставак дијалога који зависи од укидања такси. Дакле, или да се договори укидање такси у неком року, или да се одмах у Паризу прогласи да су таксе укинуте“, нагласио је Дрецун. 

Ако се то не припреми, додаје наш саговорник, онда се не види сврха било каквих разговора.

Шифра Г7: Како су се интереси Америке и Немачке поново поклопили на теми Косова

„На испиту су ауторитет и политичка моћ немачко-француског двојца и питање је да ли могу добро да припреме тај састанак како би се остварио неки напредак. Ако састанак буде као у Берлину, да се само сретну и разговарају без икаквог напретка, онда, и ако се састанак одржи — боље да није“, верује Дрецун.

Стефан Сурлић, доцент на Факултету политичких наука Универзитета у Београду, сматра да ако до састанка у Паризу не дође то значи да се преговори између Београда и Приштине трајно одлажу и да финални споразум о нормализацији односа између две стране неће бити спроведен.

Чега се морамо сјетити кад нам са Запада кажу да раде нешто „ради нашег добра“

„Две стране су након неколико година преговора дошле до зида који значи још дубље неповерење и одсуство спремности за компромис, пре свега Приштине. Уколико састанка и буде, претпостављам да ће Француска и Немачка инсистирати да се усвоји неки оквир за наставак преговора и да ће уложити максимум да приближе ставове Београда и Приштине, тако што би се направио неки компромис“, сматра Сурлић.

Тај компромис, према његовим речима, састојао би се у томе да Приштина повуче таксе, а да Београд заузврат учини неки политички уступак Приштини, како би косовски лидери могли да оправдају пред својом јавношћу зашто су повукли таксе.

Приштина у тоталној дипломатској офанзиви, Србију на последњем бедему брани — Русија

„Кључно питање за сусрет у Паризу је да ли ће доћи до повлачења такси и шта може да буде цена која ће се захтевати од Београда да до тога уопште дође. Ако се направи неко решење, онда можемо и даље веровати да ће се дијалог наставити, али извесно је да нисмо близу било каквог финалног решења и да Париз може представљати, у најбољем могућем случају, само сценарио за наставак дијалога, а не за неки финални споразум“, уверен је Сурлић.

Министар спољних послован Ивица Дачић недавно је изјавио да постоји одређена воља Немачке и Француске да се одржи састанак у Паризу, као и да састанка може неће бити ако унапред не буде познато да ће његов исход бити позитиван. С друге стране, по причама из Приштине да се закључити да они сусрет представљају као састанак на којем ће „њихова политика победити“. Другим речима, да очекују да на дневном реду буде — коначан статус Косова.

Коментар