Ирански званичник за Спутњик процењује — прети ли рат против Америке

Санкције које су Сједињене Државе увеле против Техерана нису усмерене само против Ирана, него и против земаља као што су Русија и Кина, односно држава које се, са становишта САД, истичу у регионалној и међународној политичкој сцени, оцењује заменик шефа иранске дипломатије Сајед Казем Саџапур.
Sputnik

На маргинама међународног дебатног клуба „Валдај“, Саџапур је за Спутњик говорио до чега ће довести тренутна напета ситуација између САД и Ирана, са ким ће Иран сарађивати како би се супротставио америчком притиску, као и против кога је, у ствари, усмерена санкциона политика коју САД води против Ирана.

С обзиром на тренутну ситуацију, колика је вероватноћа да ће тензије између САД и Ирана ескалирати у рат?

— Наравно, постоји тензија, али стање није толико критично да би прерасло у рат. САД су свесне иранских „црвених линија“. Рохани је јасно ставио до знања где су границе.

Након што је председник САД Доналд Трамп увео нове санкције иранском врховном лидеру и шефу дипломатије, из иранског Министарства спољних послова изјавили су да су „затворили врата дипломатији“. Да ли се слажете са том изјавом?

— Ради се o недипломатским, па чак и о антидипломатским корацима САД. Постоје контрадикције у речима и у поступцима Американаца. Са једне стране, они тврде да желе преговоре, а са друге, њихови поступци противрече дипломатским напорима.

Како ће нове санкције утицати на иранску економију?

— Наставак санкција је економски изазов за Иран. Теоретски, оне су усмерене против обичног народа. Међутим, историјско искуство показује да се људи изборе и са најтежим изазовима.

Како се супротставити томе? Какву улогу, у борби против америчког притиска, могу имати заједнички финансијски механизми?

— У протекле две деценије САД су радиле тако да би успоставиле контролу над међународним финансијским системом. Претворили су долар у своје оружје и искористиле га као војно средство. Свет је свестан да се треба супротставити таквом поретку. Сада је покренут процес стварања разних механизама. На пример, Русија и Иран су се договорили о пословању у националним валутама. Такви механизми могу помоћи. Систем који су успоставиле САД наићи ће на отпор глобалне заједнице.

Коментар