„Што се тиче поменутих увреда на рачун наше земље и нашег председника, наравно — ми их сматрамо апсолутно неприхватљивим и снажно их осуђујемо. Напомињемо да је, заиста, цело руководство Грузије — и председник и премијер и парламентарци и председник Парламента — снажно осудило овај испад“, рекао је Песков новинарима, коментаришући ситуацију.
„Овакво понашање, без обзира на то да ли га је испровоцирао неко ко жели да додатно закомпликује руско-грузијске односе, или је само последица апсолутног лудила — недостојно је грузијског народа. То је народ који има веома дугу историју и најбогатију културну традицију. И, наравно, оно што се догодило је — велика срамота за Грузијце“, нагласио је портпарол Кремља.
Портпарол председника је, говорећи о инциденту, рекао да се у Грузији примећује све више погоршања русофобичних напада, које Кремљ сматра последицом неспремности државе да обузда екстремисте.
У недељу увече водитељ Георгиј Габунија започео је свој ауторски програм „П.С.“ на телевизији „Рустави 2“ псовањем руског председника Владимира Путина, иако медији нису пренели шта је конкретно рекао. Велики број корисника друштвених мрежа у Грузији осудио је Габунију и изразио забринутост да би се грузијско-руски односи могли додатно погоршати. Генерални директор телевизијске компаније, Ника Гварамија, изјавио је да сматра неприхватљивим псовке уживо, иако се слаже са ставом водитеља. Изјаве водитеља осудили су и председник и премијер Грузије.
У Тбилисију су 20. јуна почели антивладини и антируски протести. Демонстранти су иступили против учешћа руских делегата на седници Међупарламентарне скупштине православља.
Побунили су се због тога што је председник Међупарламентарне скупштине православља, посланик Државне думе Русије Сергеј Гаврилов, сео у фотељу председника Парламента Грузије. Он је, међутим, објаснио да му је то место одредио домаћин скупа — „у складу са протоколом догађаја те врсте“.
Представници грузијске опозиције су, након тога, напустили заседање, а у здање Парламента су упали екстремисти.
Демонстранти су затражили да руска делегација напусти земљу, а да Влада Грузије поднесе оставку. Специјалне полицијске снаге Грузије употребиле су сузавац, гумене метке и водене топове како би смириле нереде. Према последњим подацима, повређено је 240 људи, а више од 300 особа је ухапшено.
Председница Грузије Саломе Зурабишвили је оптужила Москву да је организовала протесте и назвала је — „окупатором и непријатељем“. Премијер Русије Дмитриј Медведев је оценио да је таква изјава непрофесионална и додао да је ситуација у Грузији — резултат борбе опозиције с влашћу.
Владимир Путин је 21. јуна потписао указ о забрани руским авио-компанијама да обављају путничке летове ка Грузији, а указ ступа на снагу 8. јула.